Jak se stravovat po 50?

Vítání změna změnou výživy po 50.

Povědět vám něco, co jistě víte: věci se mění. A s námi i naše těla. Právě teprve po padesátce mi to došlo. Víte, jak jsem si to uvědomila? Když jsem na měsíc nepohla peřinou v posteli a můj papoušek Karel začal létat kolem hlavy a zpívat mi do ucha. Také jsem si uvědomila, že moje tělo potřebuje trochu jinou péči než dříve. Tento příběh vám možná zní sebeironicky, ale dovolím si tvrdit, že to všechno souvisí se změnou stravovacích návyků po padesátce.

Porozumění vašemu tělu a jeho potřebám

Jednou z nejdůležitějších věcí, které musíme udělat, je porozumění tomu, jak se naše tělo mění. To znamená, že potřebujeme lépe porozumět tomu, co naše tělo potřebuje, jak ho udržovat v kondici a jak se vyhnout zdravotním problémům, které s věkem přicházejí. Můj syn Matyáš mi jednou řekl, že se mi stárnutím zpomaluje metabolismus. Já mu na to řekla, že je to jen další důvod proč si dopřát tu svou oblíbenou couverture čokoládu.

Význam proteinů a vlákniny pro vaše tělo

Dále nám pomáhají potraviny bohaté na bílkoviny a vlákninu. Bílkoviny jsou nezbytné pro budování a opravu tělesných tkání. Potřebujeme je více, když jsme starší, protože naše těla se s věkem přirozeně opotřebovávají. Vysoce kvalitní zdroje bílkovin zahrnují libové maso, drůbež, ryby, vejce, mléčné výrobky, luštěniny a obiloviny. Vláknina je také důležitá, protože podporuje zdraví střev a pomáhá předcházet zácpě.

Hydratace - nepřehlížení toho nejdůležitějšího

Voda je pro nás přirozenou potřebou. Vždy jsem se snažila pít dostatek vody, ale s věkem to pro mě stále více stoupá v hodnotě. Přiznám se, že mi pomohla určitá přednáška námořníka, který mluvil o významu vody pro tělo, protože když máte dostatek tekutin, funguje vaše tělo lépe. Tak jsem začala pít víc než kdy dřív!

Tvůrčí přístup k přípravě jídel

Jedním z největších zjištění poslední doby bylo, jak moc mohu ovlivnit svůj vstup potravy tím, co jím. Začala jsem s malými změnami, jako je snídaně plná proteinů a ovoce, obědy s celozrnnými obilovinami a luštěninami, a večeře s libovým masem a plnou porcí zeleniny. A víte co? Cítím se lépe! Jsem energická, cítím se nasycená a nakonec - jsem šťastnější.

Zvládání nástrah moderních stravovacích trendů

A na závěr bych vás chtěla upozornit na jeden trend, který s sebou nese i několik nástrah – pokud jde o stravování. Mám na mysli různé diety a detoxikační programy, o kterých se tolik mluví. Věřte mi, že všechno má své pro a proti, ale nakonec to, co funguje pro jednoho, nemusí fungovat pro druhého. Pokud máte nějaké pochybnosti, je lepší se poradit s odborníkem nebo lékařem.

Jak vidíte, změna stravovacích návyků po padesátce je komplexní téma, ale já se díky tomu cítím skvěle. Doufám, že tento článek vám přinese několik tipů a inspiraci. Mějte se fajn a pamatujte - vaše tělo je váš chrám, tak mu dejte to nejlepší! A já se jdu naučit Karla nějakou novou písničku. Třeba mu zahraji na flétnu. Nebo mu zazpívám. Nebo mu něco napíšu. Vidíte, jak to funguje?

Napsat komentář