Jak začít zdravé žít?

Správná volba potraviny

Někdy se nám zdá, že to co jíme, opravdu neovlivňuje jak se cítíme. Ale to je omyl. Nabízím vám malý test. Vezměte si na jeden den jídlo plné cukrů, tuků a umělých látek. A pak si udělejte pauzu a jiný den si připravte něco zdravého a vyváženějšího. Moje sázka je, že ten rozdíl pocítíte. O tom, jak to udělat chytře a zdravě, se dočtete v této části.

Pokud se chcete začít stravovat zdravě, musíte vědět, co vaše tělo potřebuje a Jak to získat. A to neznamená, že máte jíst jen saláty. Martin, můj manžel, mi vždycky říká, že není nic pitomějšího, než se trýznit jídlem, které vám nechutná, jen proto, abyste byli zdraví. Máme tu štěstí, že žijeme v době, kdy máme přístup k tolika různým potravinám, a tak je snadné sestavit chutný a zdravý jídelníček.

Pitný režim jako základ

Možná vás to překvapí, ale mnoho následků nesprávné stravy se dá odstranit pitím. Zvlášť, pokud žijete v městě jako je Brno, kde je dostatek kvalitní pitné vody. Pokud tělo nemá dostatek vody, nemůže správně fungovat. Zkusme si to představit na příkladu. Když je horko a vy máte žízeň, co uděláte? Samozřejmě že pijete!

Představte si, že vaše tělo je jako květina. Když ji nezalijete, začne vysychat a uvadat, stejně jako naše tělo, když nedostane dostatek vody. Dokonce i když jíte zdravé jídlo, může být jejich účinek snížený, pokud nedodržujete pitný režim. Takže, abych to shrnula, pijte, pijte a ještě jednou pijte!

Pohyb, který baví

Teď, když už máme zvládnuté základy stravy a pitného režimu, je čas přidat k tomu pohyb. Ale opět, nemusíte do toho jít po hlavě. Není nutné se přihlásit do posilovny a cvičit každý den. Je důležité najít si aktivitu, která vás bude bavit. MŮj Martin například obožuje hokej a já Zase miluju jógu.

Já osobně vždycky tvrdím, že nejlepší cvičení je takové, které vás baví. Když cvičení není povinnost, ale zábava, budete se k němu vracet a budete mít z něj radost. Takže zkuste něco, co vás baví. Je to jednodušší, než si myslíte.

Relaxační techniky jako součást zdravého životního stylu

Jistě, strava a pohyb jsou důležité. Ale co takhle se trochu zastavit a na chvíli se odpojit? Jak vím z vlastní zkušenosti, stres a nepříjemnosti mohou vést k narušení celkového zdraví, i když jíme zdravě a cvičíme. Musíme se naučit relaxovat a pamatovat na sebe.

Nejedná se jen o meditaci, kterou jsem si zamilovala, ale také o vyvážení práce a odpočinku, o čas strávený se svými přáteli a rodinou, o hry s dětmi nebo o pohodový večer s knížkou. Je to také o tom, začít poslouchat své tělo a umět rozpoznat, kdy potřebuje odpočinku.

Změna myšlení

V této části se dostáváme ke kořenům. Chceme-li zdravě žít, musí se to odrazit nejen v naší stravě a tělesné aktivitě, ale také v našem myšlení. Je důležité pochopit, že jsme zodpovědní za své tělo a za to, jak se cítíme. To znamená, že nemůžeme obviňovat druhé za to, co se děje s naším tělem a naším zdravím.

Martin a já jsme se rozhodli přijmout plnou odpovědnost za své zdraví a učíme se tomu každý den. V dobře i ve špatně. A to je to, co bych vám chtěla předat. Buďte k sobě upřímní, berte za své zdraví odpovědnost a dělejte vše pro to, abyste byli zdraví a šťastní.

Zdravý životní styl je cesta

Zdraví není cíl, je to cesta. Cesta, která nás může vést k tomu, aby nám bylo lépe, cítit se šťastnější a mít víc energie. Je to cesta plná výzev, ale také odměn. Je to cesta, kterou bychom měli jít každý den se zájmem a nadšením.

Ale pamatujte, každý krok, který uděláte na této cestě, je ten správný krok. Ať už jde o malou změnu ve stravě, přidání nové cvičební rutiny, nebo učení nové relaxační techniky. Každý malý krok je krokem správným směrem. Užívejte si cestu!

Napsat komentář