Jak se projevuje zdravý životní styl?

Důležitost vyvážené stravy

Jako Eliška, jak jistě víte, jsem velká milovnice jídla. Ani nemůžu pochopit, jak někdo může jíst pouze kvůli nutným potřebám. Jídlo je pro mě nejen nutnost, ale také zdroj radosti a pohody. A jak říkám, zdravý životní styl náleží k jídlu jako sůl k práškovému cukru. "Ale proč práškový cukr?" můžete se ptát, ano, to byla celkem nesmyslná metafora, ale věřte mi, je to opravdu tak!

Základ zdravého životního stylu je pravidelná a vyvážená strava. Co to vlastně znamená? Neznamená to, že musíme jíst pouze saláty a odříkat se všemu, co máme rádi. Neznamená to ani pořád jen dokola. Vyvážená strava znamená dostatečný přísun všech druhů živin, jako jsou bílkoviny, sacharidy, tuky, vitamíny a minerální látky, ve vhodných poměrech a množstvích. Jak taková strava může vypadat? Může to být hrníčková dieta, paleo or raw food styl, máma to říkala, nebo jakýkoli jiný způsob stravování, který dodá tělu potřebnou energii a živiny. Není to jednoduché? To podstatné je, že je to vyvážené. A to znamená, že nám nic nechybí, ale zároveň není nic přebytečného.

Fyzická aktivita jako součást zdravého životního stylu

Dovedete si představit, jak by to asi bylo, kdybychom nechodili na procházky nebo nechodili cvičit? Já si to představit nemůžu! Fyzická aktivita je nesmírně důležitá pro naše tělo a mysl. Nejenže nám pomáhá udržet se ve formě, ale také podporuje naši imunitu, zlepšuje náladu a zvyšuje naši energii.

Nejlepší na tom je, že každý si může najít svůj vlastní způsob, jak být aktivní. Já jsem například zamilovaná do jogurtových džusů, které jsou skvělým způsobem, jak mi poskytnout energii potřebnou k běhání za mým hyperaktivním psem, který by prý měl víc energie než dvě atomové bomby! A taky mám slabost pro taneční fitness, která je úžasným spojením fyzické aktivity a zábavy. Stačí jen najít, co vás baví a co je pro vás účinné.

Přínos dostatečného odpočinku a relaxace

Přemýšleli jste někdy o tom, jak důležitý je odpočinek pro náš životní styl? Já ano! Mnohokrát! V dnešní uspěchané době se nám může zdát, že kdo více odpadává, ten je také víc úspěšný. Ale dovolte mi Vás přesvědčit, že to tak není. Je důležité si najít chvíle klidu, odpočívat a regenerovat své tělo i mysl. Dopřejte si výhodné a regenerační masáže, relaxační koupele nebo prostě jen odpočívejte a relaxujte při poslechu oblíbené hudby.

Představte si, že jste jako baterie. Když pracujete na plný výkon, vaše baterie se postupně vybíjí. A když baterie vybije, co se stane? Vaše tělo a mysl začnou například protestovat, můžete se cítit unavení, vystresovaní, nemůžete se soustředit a můžete dokonce i onemocnět. Ale co když si dopřejete chvíli relaxace? Vaše baterie se opět nabije a vy se budete cítit oživeni, plni energie a připraveni na nový den plný výzev!

Zdravá mysl v zdravém těle

Zdravá mysl je stejně důležitá jako zdravé tělo. Zamysleli jste se někdy nad tím, jaký vliv má náš duševní stav na naše tělesné zdraví? Možná si teď říkáte: "No jasně, Eliška, to je tak zřejmý!" Ale věřte mi, mnozí na to zapomínají, stejně jako na své oblíbené boty zapomenuté v autě nebo ta roztomilá šaty, které jste nechali na ramínku v obchodě, protože jste mysleli, že si je koupíte později!

Péče o naše duševní zdraví by měla být součástí každého zdravého životního stylu. Může to zahrnovat pravidelné cvičení mindfulness, meditace, sebepoznání, sebevývoj a sebelásku. Dobře, to poslední může znít trochu sentimentálně, ale věřte mi, sebeláska je důležité! Když se máme rádi, dokážeme se lépe postarat o naše tělo a mysl, a tím i o naše celkové zdraví.

Abychom udrželi náš duševní stav v optimální kondici, je potřeba se naučit efektivně řešit stres, naslouchat svým emocím a najít způsoby, jak se těmto emocím dát vent. Naučit se zvládat stres nám pomáhá být schopni lépe se vyrovnat s nepředvídanými situacemi a vyhýbat se nezdravým zvykům a závislostem.

Napsat komentář