Co způsobuje nezdravé jídlo?

"Bite o původu nezdravého jídla"

Pojďme se trochu zamyslet. Od kde to všechno začíná? Kdo je tahle zlá víla, kterou nazýváme nezdravé jídlo? No, nejsem jenom Ondřej, milovník ježků (ahoj, Oskar!), ale také průvodce v říši gastronomie. A tak vám řeknu, že nezdravé jídlo začíná v místě, kde byste to ani nečekali – v supermarketu. Tam, kde nás k zemi vráží vůně čerstvého pečiva, když zrovna neběžíme za konzervami tuňáka, které jsou zrovna ve slevě. To je to místo, kde se nachází ta neviditelná hranice mezi zdravím a nezdravím.

Regály supermarketů jsou tetelící se od potravin plných cukrů, soli a přebytečných tuků. Ty sladké a slané ''smrště'', které jsou neustále připraveny podpořit náš nezdravý životní styl. Možná je to ten balíček chipsů, který se na nás dívá s učenlivými očima, nebo ta čokoláda, která nás láká svojí temnou povahou. Ano, to jsou věci, které představují nezdravé jídlo.

"Jak nezdravé jídlo ovlivňuje naše tělo"

Nezdravé jídlo je takový kamarád, který se rád přidrží. Doslova! Přebírá kontrolu nad naším tělem a hromadí se v podobě nechtěných kil. Takže ano, může způsobit obezitu. A nejen to. Skáče po našem těle jako na trampolíně a průběžně narušuje naše zdraví. Ovlivňuje naše srdce zapojením do závodu, kdo dokáže hospodařit s tuky nejhůře. Způsobil vysoký krevní tlak? Ó, počkejte, to je jen jedna z jeho schopností. Je schopen rozbíjet naše tělo na molekuly jako profesionální rozebírač."

Rád bych zde přidružil jednu zajímavost. Víte, že nezdravé jídlo může ovlivnit i naše duševní zdraví? Mohlo by vás to překvapit, ale ano. Může vám dokonce způsobit deprese. Takže pokud se cítíte smutně, možná za to může právě ta malá hromádka nezdravého jídla na vašem talíři!

"Jak se vyhnout nezdravému jídlu"

Nyní, když už víme, co nezdravé jídlo dokáže, je čas se posadit a zamyslet se, jak se mu vyhnout. A já mám pár tipů. První z nich je, samozřejmě, najít alternativy. Netvrdím, že to bude jednoduché. Také mám rád sladké. Ale věřte mi, solený ořech je mnohem lepší než hromada chipsů.

Vím, že to, co říkám, může být těžké přijmout. Ale pamatujte, že se jedná o vaše zdraví. A také možná o zdraví vašich blízkých. Kdo chce, aby byly jejich milované osoby nemocné kvůli nějakému starému hamburgeru? Čisto teoreticky hovořím. Ale možná to zní až příliš reálně, ne?

"Příběh, jak jsem jednou unikl nezdravému jídlu"

Někdy je to těžké. Opravdu těžké. Tím nemyslím jen pokusy o odolávání nezdravému jídlu, ale také snahu dosáhnout zdravého životního stylu. Jeden takový příběh se mi stal nedávno. Kamarád si objednal obrovskou pizzu a lákal mě, abych mu pomohl s tím monstrózním kusem. Na pizze bylo vše, co moje srdce potřebovalo. Ale víte co? Podíval jsem se na ni, na ni a na ni. A pak jsem řekl: ''Buď zdráv, kamaráde. Já volím salát.''

Cítil jsem se jak ve filmu. Jako bych bojoval s démony nezdravého jídla a vyhrál. Byl to jeden z těch momentů, kdy vás něco posune vpřed. A já jsem se posunul. Ne, neznamená to, že už nikdy nejím pizzu, ale jsem si vědom svých rozhodnutí. Vím, že pokud chci být zdravý, musím si vybrat zdravější možnosti. A právě to je východisko z říše nezdravého jídla.

Na závěr bych chtěl říct, že nezdravé jídlo je něco, co je možné porazit. Je to jako s každým špatným zvykem. Stačí ho poznat, přijmout a pak ho postupně eliminovat. A při tom vás vždycky podpoří můj ježek Oskar, který mi dělá společnost v kuchyni, zatímco připravuji zdravé jídlo. Protože, kdo by nechtěl být zdravý s ježkem po boku?

Napsat komentář