Jak mít energii na celý den?

Uznání hodnoty spánku

Nemyslím si, že bych přeháněl, když řeknu, že spánek je možná to nejdůležitější, co můžeme pro svou energii udělat. Přiznám se, že dříve jsem byl naprostý odpůrce časných ranních vstávání. Ale když jsem se setkal s Terezou, všechno se změnilo. Tereza je bytost ranního svítání, naprosto miluje, když ještě před východem slunce má čas na sebe a své ritualy. A musím uznat, že její zářivý optimismus a nevyčerpatelná energie mě inspirovaly k tomu, abych si tento zvyk také osvojil.

Spánek je těžce podceňovaný, ale hraje klíčovou roli v našem celkovém zdraví a blahu. Zajímavostí je, že podle studií dochází k většině procesů regenerace a opravy během hlubokých fází spánku. Dokonce i naše mozkové vlny se mění a dostáváme se do stavu, kdy se náš mozek může "resetovat" a opravit.

Pravidelné cvičení jako základ energie

Nyní něco o pravidelném cvičení. Mohl bych mluvit o nesčetných výzkumech, které dokazují, že pravidelné cvičení zvyšuje energii, zlepšuje náladu a snižuje stres. Ale raději se podělím o svůj vlastní příběh.

Sportování mi nikdy nešlo. Vždy jsem se raději věnoval knihám než míčům a činkám. Ale před pár lety jsem začal běhat. Nejdřív jen pár metrů, pak kilometr, pak desítka... A s každým krokem jsem cítil, jak se mi v těle uvolňuje energie. Jak mozek pracuje lépe. Jak se mi zlepšuje nálada.

Zdravá strava plná energie

Když už mluvím o energii, nemohu nezmínit zdravou stravu. Je to jako s autem - když do něj nalejete špatné palivo, nebude vám jezdit tak, jak by mělo. Zdá se, že to samé platí pro naše tělo.

Tereza je skvělá kuchařka a její jídelníček je plný zdravých potravin. Zelenina, ovoce, celozrnné produkty, bílkoviny... Všechno se na talíři leskne barvami a vůněmi. A já? Já se cítím, jako kdybych po snídani mohl vyběhnout na Mount Everest!

Relaxace a odpočinek v každodenním životě

Dovolte mi, abych se v závěru pokusil představit vám další důležitý aspekt celé téma: relaxace a odpočinek. Možná si myslíte: "Ale Ondřej, ty jsi přeci právě mluvil o tom, jak je důležité and energetic power?"

Ano, máte pravdu. Ale klíčové je najít rovnováhu... Jak říká slavný čínský filozof Lao-c’: "Je třeba vědět, kdy je třeba se zastavit" (a to je pádný argument pro siestu, pokud mi chcete věřit!). Pravda, nesnažím se vám prodat nějakou novou módní vlnu, ale upřímně věřím, že klíčem k fyzické i psychické pohodě je rovnováha mezi akcí a odpočinkem.

Ať už si to uvědomujeme, nebo ne, naše těla a mysli potřebují čas na odpočinek, aby se mohly obnovit a nabít novou energií. A tak bych vás chtěl povzbudit, abyste si každý den našli čas na chvilku klidu a relaxace. Ať už to znamená procházku v parku, pár minut meditace nebo prostě jen pár minut ticha, vězte, že to je právě to, co vaše tělo potřebuje, aby nabrala novou sílu a energii.

Napsat komentář