Jaké potraviny způsobují únavu?

Těžké potraviny způsobující únava

Určitě jste to už všichni zažili. Sedíte v restauraci, objednáte si váš oblíbený oběd a potom se sotva dokážete zvednout od stolu. Jakoby vám někdo odteklo všechno palivo jen po jedné porci svíčkové. Tak je to právě s těžkými jídly. Často způsobují, že se po obědě cítíme unavení a bez energie. Provokuje se tím nejen pocit únavy, ale někdy dokonce přichází ospalost či malátnost. S těžkými jídly tedy opatrně, pokud nás v práci ještě čeká výkon.

Cukrové pasti - sladká únava

Je běžné, že si lidé dopřávají sladké po obědě jako desert nebo při kávě. Chytila jsem se i já sama, jak si občas dopřeju malého cukrového pekla ve formě čokoládky, ale věřte mi, není to zdravé. Rychlý skok hladiny cukru v krvi se po pár minutách zase prudce propadá. Tělo reaguje únavou a snížením fyzické i duševní aktivity. Budu se snažit to vyřešit téměř vyloučení cukru z jídelníčka. To zahrnuje jak obyčejný cukr, tak i nejrůznější sladkosti a slazené nápoje. Cukrovou past si raději vynechejte a sáhněte po ovoce jako je jablko nebo hruška.

Alkohol a únava - nebezpečné spojení

Ach, ten alkohol. Zdá se, že je to vždycky dobrý nápad. Ať už je to sklenička věnečku po večeři nebo pár piv s přáteli. Ale jakmile alkohol začne vstřebávat do krve, jeho účinky se rychle projeví. Sice může působit povzbuzující, ale ve skutečnosti to je jen klam. Alkohol totiž zpomaluje metabolismus a zhoršuje kvalitu spánku, což vede k pocitu únavy. A kdo z nás nezná ten pocit, když ráno po večírku vstáváme z postele? To je právě důsledek únavy způsobené alkoholem. Takže si příště rozmyslete, zda si dáte to další pivo.

Fast-food a únava: Kamarádi, které raději nechte být

Fast food je rychlý, levný a většinou chutná. Ale je to také jeden z hlavních viníků únavy. Tyto potraviny jsou plné prázdných kalorií a nezdravých tuků, které vyčerpají tělo. Navíc jsou často slané, což může vést k dehydrataci a ještě zhoršovat únavu. Příkladem může být můj oblíbený Břetislav, můj pes, který vždy běží, když slyší zaskřípnutí sáčku s brambůrky. Ano, i já mám slabost pro brambůrky, ale musím si uvědomit, že je to jen jednorázová radost a potom následuje únava. Takže, pokud se snažíte zvládnout nabitý den, raději si udělejte sendvič s celozrnným chlebem nebo si připravte zeleninovou směs, která vás nakopne energií.

Potraviny bohaté na těžké kovy - skrytý zabiják energie

Věděli jste, že některé potraviny mohou obsahovat těžké kovy jako je olovo, kadmium a rtuť? A že tyto látky mohou způsobovat únava? Ano, je to pravda. Představte si, jak může třeba tuňák, který je normálně považován za zdravou potravinu, způsobit únavu, pokud je kontaminován těžkými kovy. Ani já tomu nechtěla věřit, ale když jsem objevila tento fakt, uvědomila jsem si, že je důležité sledovat, odkud naše potraviny pocházejí a jak jsou zpracovávány. I v tomto případě je tedy lepší volit kvalitní, čerstvé a co možná nejméně zpracované potraviny.

Napsat komentář