Jak má vypadat zdravý jídelníček?

Úvod do zdravého jídelníčku

Jakožto blogerka z českých končin, která maří svůj čas doma se svým papouškem Karlem, jsem se často ptala, jak má vypadat zdravý jídelníček? Před několika lety jsem se i já rozhodla jíst více zdravě, ale nestačilo mi jen rozhodnout se. Musela jsem se naučit, jak správně složit svůj jídelníček. A tak jsem se ponořila do světa zdravé výživy a naučila se několik základních pravidel, které bych chtěla podělit i s vámi. Musím předeslat, že jsem žádná odborník, ale mé rady vám mohou poskytnout dobrý základ pro vytvoření zdravého jídelníčku.

Základy zdravé výživy

V zdravém jídelníčku by nemělo chybět pestré spektrum potravin obsahujících mnoho různých živin. Bílkoviny, tuky, sacharidy, vláknina, vitamíny a minerální látky, to je to, co náš organismus potřebuje pro správný chod. A tak můj první tip zní: Jezte pestré potraviny! Nebojte se nových chutí a kombinace potravin. Na talíři samozřejmě nechybějte zeleninu a ovoce. To je základ! A nezapomeňte na pravidlo pěti porcí zeleniny a ovoce denně.

Důležitá je kvalita, ne kvantita

Už víme, že jíst bychom měli pestré potraviny, ale důležité je také kvalita těchto potravin. Nemůžeme si myslet, že když sníme velkou porci smažených brambůrek, tak jsme se najedli zdravě. To opravdu ne. Říká se, že kvalita je důležitější než kvantita a to platí i u jídla. Preferujte potraviny, které jsou málo zpracované, obsahují co nejméně umělých přísad a maximálně výživových látek. Zapomeňte na rychlé občerstvení a pokud si chcete dopřát něco dobrého, zvolte kvalitní suroviny a připravte si jídlo doma. Ukazuje se, že takový způsob stravování je mnohem více výživný a zdravý.

Hydratace je základ

Nemůžeme mluvit o zdravém jídelníčku, aniž bychom zmínili vodu. Bez dostatku tekutin totiž naše tělo nemůže správně fungovat. Nejen, že voda nám pomáhá zůstat hydratovaní, ale také pomáhá odplavovat škodlivé látky z těla a podporuje správnou funkci našich orgánů. Musím tady vzpomenout svého papouška Karla. Když jsem se ho poprvé ujala, byl jsem překvapená, kolik vody dokáže takový malý tvor vypít... a potom mi to došlo. Stejně jako my i on potřebuje být hydratovaný, aby mohl správně fungovat. Tak nezapomeňte - pijte dostatek tekutin!

Příjem a výdej energie musí být v rovnováze

Možná vás to překvapí, ale jíst zdravě neznamená pravidelně vyhladovívat se. Spíše naopak. Zdravý jídelníček by měl být také dostatečně vydatný, abychom měli dostatek energie pro naše tělesné a duševní aktivity. Pravidlo, které se nedá obejít, je, že příjem energie musí být v rovnováze s jejím výdejem. Jestliže jíme více energeticky bohatých potravin, než dokážeme spotřebovat, tělo přebytečnou energii ukládá ve formě tukových buněk. Příjem a výdej energie tedy musí být v rovnováze, abychom se cítili dobře a neměli problémy s nadváhou.

Zdravé svačinky místo vynechání jídla

Důležitá je také pravidelnost při jídle. Často slyším od kamarádek nebo čtenářek, že vynechávají snídani nebo svačinu, protože nemají hlad nebo na to jednoduše zapomenou. Říkají, že v takovém případě jí jen něco malého nebo vůbec nic. Ale to je velká chyba! Zdravý jídelníček je založený na pravidelnosti a množství jídla. Neměli bychom vynechávat žádné jídlo a často bychom měli jíst menší porce. Tak se nám podaří udržet stabilní hladinu cukru v krvi a nebude nám hrozit přejídání se. Takže můj poslední tip pro dnešek je - zdravé svačinky místo vynechání jídla!

Zdravý jídelníček patří k zdravému životnímu stylu. Není to jen o jídle, ale o celkovém přístupu k životu. Já jsem se rozhodla pro zdravý jídelníček, aby jsem byla fit a měla dostatek energie pro své blogování a pečování o mého papouška Karla. A víte co? Cítím se skvěle! Tak zapomeňte na všechny ty rychlé diety a začněte jíst zdravě. Váš tělo vám poděkuje!

Napsat komentář