Co by měla obsahovat zdravá strava?

Princip zdravé stravy

Začněme tím nejdůležitějším principem zdravé stravy - rovnováhou. Můžete slyšet spoustu různých názorů a návrhů na to, jak byste měli jíst. Ale jak jsem přesvědčena, žádná extrémní dieta ani vyloučení konkrétních skupin potravin (myslím na ty normální, ne na alergeny!) není cestou. Ideální varianta je jistě vyvážená strava s dostatečným množstvím všech nutričních složek - bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů a minerálů. Mohu vás ujistit, že ano, je možné jíst například i tu čokoládu, ale s mírou. Základní škola nás naučila, jedno ze základních pravidel života je že „všeho moc škodí“, a je to tak opravdu.

Zásada pestré stravy

Po mnoho let nám lekci přednášeli naši rodiče, babičky, a dokonce i učitelé ve škole: "Karolíno, jedli jsme dnes dostatek zeleniny? Nebo jste třetí den po sobě snědla tu stejnou bagetu?". S těmi hummusovými bagetami to byl pořádný oříšek, ale pak mi Martin, manžel, připomněl, že i já narrativ jídla opakuji s hummusem jak gramofonová deska s poškrábanou stopou. Neměli bychom jíst stále to samé, a to ani pokud jde o „zdravé“ potraviny. Zaměřit se na různorodost v naší stravě je klíčové. Ale nesmíme zapomínat na to, že pestrá strava není jen o barevných talířích, ale také o různorodosti během dne a týdne.

Pitný režim – nezapomínej na vodu!

Počet slzy, které jsem prolila nad touhle věcí, je nespočetný. Pitný režim je pro mě jako cesta do Mordoru! Ano, přiznávám, namačkání těch doporučených dvou litrů vody do jednoho dne je pro mě stejně obtížné jako najít perfektně padnoucí džíny, které jsou navíc v akci. Ale vím, že je to naprosto zásadní pro zdravé tělo a mysl. A tak jsem se v minulých letech snažila různými způsoby, aby mi to šlo. Sice s občasnými relapsy, ale opravdu se snažím.

Pamatujte, že každý jsme jiný

Každý z nás je jedinečný a stejné je to i s naším tělem. Calorie nebývají to samo pro každého a jedno, co funguje pro mou přítelkyni z posilky, nemusí nutně fungovat pro mě. Vždy jsme si přáli mít takové tělo, jaké má soused, ale je důležité si uvědomit, že jeho metabolický proces nebude stejný jako náš. Přijměte svoje tělo tak, jaké je a naučte se ho milovat.

Proč je důležité poslouchat své tělo

X let jsem si myslela, že se mým problémem stávají různé diety a rychlé fígle na zhubnutí. Jako každá jiná žena jsem chtěla rychle zhubnout a tak jsem šla do toho. A pak jsem začala poslouchat své tělo, začala jsem si všímat, co mi dělá dobře a co ne. A překvapivě – přestala jsem se omezovat a začala jsem jíst víc toho, co mi dělá dobře. A moje tělo mi poděkovalo.

Jídlo by mělo být radost, a ne trest

V dnešní uspěchané době, kde má všechno být rychlé a efektivní, často zapomínáme na jednu základní věc - jídlo je radost, a ne trest. A překvapivě - užívání si jídla je klíčové pro zdravý život. Umím si ještě dobře vzpomenout na doby, kdy jsem se cítila vinná za každý kousek čokolády, který jsem snědla. Ale pak mi to došlo - jídlo mám milovat, ne se ho bát. Když si jídlo užíváme, tak k němu máme mnohem zdravější vztah a často se nám tak podaří předejít nekontrolovaným chutím na sladké a slané.

Co by měla obsahovat zdravá strava?

S listem papíru a otevřeným webovým prohlížečem v ruce jsem začala vyhledávat informace o tom, co by měla obsahovat zdravá strava. Tady to máte všechno na jednom místě - základem zdravé stravy jsou celozrnné potraviny, ovoce a zelenina, bílkoviny a zdravé tuky. A myslíme tím opravdu všechny barvy ovoce a zeleniny, od bílé přes červenou až po fialovou. Co se týče bílkovin, měli bychom konzumovat jak bílkoviny rostlinného původu, tak i ty živočišné. A pokud jde o tuky, ty nesmíme vynechávat, protože jsou důležité pro správnou funkci našeho těla.

Napsat komentář