Jak má vypadat zdravý člověk?

Jak má vypadat zdravý člověk?

Poznáme ho podle pleti

Hele, pokud se zeptáte jakéhokoliv lékaře, jak poznat zdravého člověka, skoro určitě vám řekne, že se jedním z nejsnazších ukazatelů je právě pleť. Ano, dobrá, závisí to na typu pleti, genetice a tak dále, ale vy jste se ptali, jak má vypadat zdravý člověk, že? Takže, nesmírně podrobně zkoumeme naši pleť. Zdravá pleť by měla být hladká, pružná a bez zjevných příznaků podráždění nebo infekce. Co to znamená v praxi?

Nebudeme mít žádné vyrážky, pupínky, šupiny, nebo nějaké divné červené skvrny. Měli bychom mít rovnoměrný tón pokožky, ani moc bílý, ani moc tmavý. Je to známka toho, že naše tělo funguje tak, jak má - žádné přebytečné toxiny, žádné dlouhodobé stresy, žádné problémy s trávením. Vezměme to ale s rezervou a uznání toho, že každý člověk je jedinečný a co je „normální“ pro jednoho člověka nemusí být „normální“ pro druhého.

Budeme ho poznávat podle očí

S rozesmátými očima bychom měli mít potěšení z života, které může být obtížné najít, když všichni tak nápomocně žijeme ve svých smart phonech. Ještě jedna věcí jsou slzy, které jsou znakem zdravých očí. Jak víme, slzy jsou důležité pro očištění a vlhkost naší rohovky. Bez nich by naše oči byly vyschlé, podrážděné a náchylné k infekci. Měli bychom také mít jasné, bílé oči (i když někteří lidé mají přirozeně mírně žluté bělmo).

Později v životě bychom měli mít zdravé, pružné oči, které jsou schopny vidět v různých světelných podmínkách a vzdálenostech. Rovněž by měly být bez zánětů, nádorů nebo jiných abnormalit. Samozřejmě, pokud máme nějaké potíže se zrakem, měli bychom se poradit s odborníkem.

Síla a vitalita našeho těla nám také prozradí mnohé

Zkuste si představit všechny ty sportovce, kteří dokážou vrhout koulí, skákat přes překážky, nebo třeba jen táhnout saně s těžkým nákladem. No, a teď si představte, že byste to zkoušeli vy. Jak se cítíte? Mám na mysli to, jak byste se cítili po tom, co byste to zkoušeli dělat. Jestli vám přijde, že byste to nezvládli, pak asi nejste v takové kondici, jakou byste měli mít. Ale nezoufejte! Ať už jste mladí, středního věku nebo starší, vždy existují způsoby, jak zlepšit svou sílu a vitalitu.

A kde začít? Třeba u pravidelných procházek, jógy, nebo třeba plavání. Petr (můj manžel, jestli jste zvědaví) neustále tvrdí, že dospělí, kteří provozují cvičení a sport, se cítí fyzicky zdravější a vyrovnanější. A nejlepší? Síla a vitalita se násobí s každou minutou, kterou strávíte cvičením.

Vnímáme ho podle jeho emocionální rovnováhy

Emoce jsou pro naše zdraví nesmírně důležité. Ať už jsme šťastní, smutní, rozzlobení nebo se cítíme odevzdaní, naše emoce ovlivňují naše tělo na mnoha úrovních. Když jsme šťastní, naše tělo produkuje endorfiny (hormony štěstí), které nám pomáhají cítit se dobře. Když jsme smutní, naše tělo produkuje kortizol (stresový hormon), který může způsobit řadu zdravotních problémů.

Nedávno jsem se na toto téma bavila s naším nejstarším synem, Davidem. Je mu teprve devět let, ale už si uvědomuje, jak důležité je mít zdravé emoce. Učí se, jak rozpoznat své emoce, a jak se s nimi vyrovnat. A já mu v tom ráda pomáhám. Prostě, podle mě je důležité, aby člověk měl dobrý vztah se svými emocemi, a naučil se, jak je ovládat, místo aby nechával, aby jimi byl ovládán.

Podle jeho životního stylu ho také rozpoznáme

Podle mého názoru měl by zdravý člověk žít aktivní a vyvážený život. Měl by se stravovat vyváženě, pravidelně cvičit a dostatečně se vyspávat. Dítě, mladý člověk, dospělý i senior, měli by mít zdravý životní styl a přizpůsobovat ho svým potřebám a možnostem.

Důležitá je také sociální složka našeho života. Měli bychom trávit čas s lidmi, které máme rádi a kteří nám dodávají energii. Také bychom si měli najít čas na sebe a na věci, které nás baví. Snažím se to předávat i Davidovi - ať už je to čtení knih, chování domácích zvířat, sbírání modelů aut nebo třeba vaření oblíbených jídel - měli bychom se věnovat tomu, co nás baví a naplňuje.

Pokud tohle všechno dodržíte, můžete si být jisti, že budete vypadat jako zdravý člověk. Ale co je nejdůležitější, nejen že budete vypadat zdravě, ale také se budete cítit zdravě. A to je přeci to nejdůležitější, ne?

Napsat komentář