Jak jíst RAW?

Co je stravování RAW?

První otázkou, kterou si člověk téměř okamžitě začne klást při pohledu na titul tohoto článku, určitě bude: Co je vlastně stravování RAW? Jde o veganskou stravovací filosofii, podle které se jedí pouze syrové, tedy nezvařené a nezpracované suroviny. Není to jen o tom, že jíte ovoce a zeleninu, ale také pokud možno různé semínka, ořechy a podobně. Jste-li zvědaví, jak se dají tyto složky kombinovat do chutných a vyvážených jídel, jste na správném místě! Už nejste na neznámém teritoriu, máte představu a je čas se ponořit hlouběji.

Výhody a nevýhody stravování RAW

Při stravování RAW máte jedinečnou možnost objevit nové chutě a textury pokrmů, které by vám mohly uniknout při běžné tepelné úpravě. To samozřejmě neznamená, že byste měli žít pouze na syrové zelenině a ovoce. Pokud se rozhodnete pro jakoukoli dietu, měli byste se vždy nejprve poradit s odborníkem, aby byla strava co nejvyváženější. Pokud jde o výhody, můžeme zmínit například zachování většího množství vitamínů a minerálů v surovinách, které se při vaření ztrácí. To ale neznamená, že by RAW strava byla všelékem. Je důležité mít na paměti, že některé suroviny jsou pro tělo lépe vstřebatelné po tepelné úpravě.

Praktické tipy pro stravování RAW

Zdá se vám, že je stravování RAW náročné a že vám chybí nápady na recepty? Ničeho se nebojte! I když jsem samozřejmě kuchařka jenom do počtu, ráda bych se podělila o pár záludností a tipů, které vás mohou překvapit. Připravte se na to, že ne každé jídlo bude chuťovým zážitkem a možná narazíte na něco, co vám nebude chutnat. To je naprosto normální. Také je důležité uvědomit si, že přestože stravování RAW může být na počátku trochu komplikované, je to zároveň cesta k objevování nových chutí a textur, které vás mohou inspirovat ke kreativitě v kuchyni.

Jak začít s jídelníčkem RAW?

Chápu, že se vám může zdát náročné všechno plánovat a vymýšlet. Proto bych vám chtěla nabídnout několik jednoduchých nápadů, které můžete začít vyzkoušet už dnes. A jako bonus, než přejdu k tomu, jak začít, mám pro vás osobní příběh. Jak to tak bývá, můj pes Barty je neoddělitelnou součástí mého života a když jsem začala s RAW stravováním, byl to právě on, kdo mi dal tu nejbližší zpětnou vazbu. Barty miluje zeleninu a tak jsem se dostala k tomu, že jsem mu začala dávat i nějakou tu syrovou mrkev nebo jablko. A víte co? Ani pes nemusí jíst jenom maso a Barty si RAW stravování náramně užívá!

Recepty pro začátek

Konečně se dostáváme k naším receptům! Mám pro vás pár tipů, jak začít. Nejprve je dobré si uvědomit, že RAW stravování není jen o syrové zelenině. Můžete použít i sušené ovoce, ořechy, semínka a také některé druhy surovin, které jsou v obchodě k dispozici jako RAW - například RAW kakao nebo RAW ořechy. A pokud máte rádi sladké, tak vězte, že RAW dorty jsou nejenom chutné, ale také velmi krásné na pohled. Nezapomeňte, že stravování RAW je o objevování nových věcí a o tom, jak si užít jídlo v jeho nejjednodušší, a přitom nejchutnější podobě. Nepotřebujete ani speciální přístroje, stačí vám mixér a odšťavňovač. A teď už vám stačí jenom začít!

Napsat komentář