Co obsahuje zdravá Vyziva?

Definice zdravé výživy

Já, Lenka, se s vámi dnes podělím o své poznatky na téma zdravé výživy. Co to vlastně je, tato zdravá výživa? Přestože mi to moje babička definovala jako "když si dáš dva krajíce chleba a do toho si zakousneš pór", moderní výzkum výživy nám nabízí trochu složitější pohled. Zdravá výživa znamená vyvážený příjem všech potřebných živin - bílkovin, sacharidů, tuků, vitamínů, minerálů a vlákniny. A to je teprve začátek, ale nebojte se, ponoříme se do toho společně!

Význam bílkovin

Bílkoviny jsou základní stavební jednotkou našeho těla. Říká se jim také "stavební kameny života". A proč? Protože bílkoviny fungují jako základ všech tělesných tkání - svalů, kůže, vlasů, kostí, a dokonce i krev je tvořena bílkovinami. Ale nemyslete si, že je to jen o masu. Bílkoviny mají širokou škálu funkcí, například pomáhají při hojení ran, jsou nezbytné pro správnou funkci imunitního systému a podílejí se na tvorbě hormonů. A hle, zajímavý fakt! Víte, že jste téměř zcela novou osobou každých 7 let? Většina buněk v našem těle se totiž během tohoto období zcela obmění a k tomu potřebují právě bílkoviny.

Role sacharidů

Jak jsem zjistila při jedné z akademických konferencí, sacharidy jsou primárním zdrojem energie pro náš organismus. Když neužijeme dostatek sacharidů, tělo je nuceno spalovat tuky a bílkoviny, což není dlouhodobě udržitelné a fungování těla se stává neefektivní. Sacharidy můžeme rozdělit na jednoduché (cukry) a složité (škroby a vláknina). Zdravými zdroji sacharidů jsou například ovesné vločky, hnědá rýže, celozrnný chléb či zelenina. Není všechno zlato, co se třpytí, a ne všechny sacharidy jsou stejné. Přestože miluju koblihy, tak jejich vysoký obsah jednoduchých cukrů není zrovna přínosný pro naše zdraví.

Tuky: přítel nebo nepřítel?

Ach, tuky. Kolikrát jsme slyšeli, jak jsou špatné. Ale víte co? Skutečnost je mnohem složitější. Tuky jsou podstatné pro mnoho tělesných funkcí, jakými jsou například tvorba buněčných membrán a hormonů, a jsou také hlavním zdrojem energie pro srdce. Ale jako se říká – všeho moc škodí. A to platí i u tuků. Snažte se tedy omezit příjem nasycených a trans tuků, které se nacházejí v tučných masách, mléčných výrobcích nebo pečivu, a preferujte nenasycené tuky, které najdete v rybách, ořeších či avokádu.

Nezapomínejme na vitamíny a minerály

Jako holka, která studovala biologii, si nemůžu odpustit poznámku o vitamínech a minerálech. Koneckonců jsou to malé molekuly, které ovlivňují prakticky všechny naše tělesné funkce! Beze vitamínů a minerálů by naše těla nebyla schopná správně fungovat. Jsou nezbytné pro správnou funkci nervového systému, udržení zdravé pleti a vlasů, podporují imunitní systém a pomáhají tělu vstřebávat další živiny. I když je pro některé vitamíny a minerály ideální je získávat z jídla, některé z nich je potřeba doplňovat, jako například vitamín D během zimních měsíců.

Vláknina a její důležitost

Když jsem byla malá, moje mamka mi stále opakovala, že mám jíst více vlákniny. A ano, moje maminka měla pravdu. Vláknina je rostlinný materiál, který naše tělo nemůže strávit, ale přesto hraje klíčovou roli v naší výživě. Vláknina nám pomáhá zůstat sytí déle, zlepšuje zažívání a dokáže snižovat hladinu cholesterolu v krvi. A jak ji získat? Jezte více ovoce, zeleniny, celozrnných produktů a luštěnin.

Voda – základ života

A na závěr, ale rozhodně ne nejméně důležité, je voda. Často zapomínáme, jak je voda důležitá, ale je to základní složka našeho těla a je nezbytná pro všechny tělesné funkce. Navíc, bez dostatečného příjmu vody, naše tělo nebude moci efektivně využít všechny ty nádherné vitamíny a minerály, které jsme právě probrali! Abychom zůstali hydratovaní, měli bychom vypít asi 2 litry vody denně. A ta sklenka vody po ránu? Ano, je to skvělý nápad. Zvláště po noci strávené na tanečním parketu.

Napsat komentář