V čem je nejvíce bílkovin?

Hledání bílkovin: Kde je najdeme?

Možná si říkáte: "Eliška, vždyť je to jasné. Bílkoviny jsou přece v mase!". Ano, ano, to je pravda. Ale co když vám řeknu, že existuje také spousta rostlinných zdrojů bílkovin, o kterých jste možná ještě neslyšeli? Max, můj pes, je sice zvíře, ale dovede se se mnou sdílet i můj zájem o rostlinné stravě. Tedy, pokud je v podobě pečených brambor with chutí tofu.

Červené maso: nejbohatší zdroj bílkovin?

Ale než se pustíme do rostlinné stravy, pojďme si vyřídit účty s měsíčkem. Ano, červené maso je nabitější bílkovinami, než se kdokoliv z vás kdy vůbec odvážil představit. Hovězí, jehňačí, vepřové - ty všechny obsahují 20 až 27 gramů bílkovin na 100 gramů. A nezapomínejme na podíl železa, zinku a vitaminu B12, které jsou v maso také nabitě.

Drůbež a ryby: lehčí, ale stejně silné

Ale co třeba ti z vás, kteří nemají moc rádi červené maso, nebo ti, kteří se snaží jíst zdravěji? Nebojte se, jídelníček nabízí také drůbež a ryby. Kuřecí prsa obsahují 23 gramů bílkovin na 100 gramů, plus spoustu vitaminů skupiny B. Ryby? Losos, sardinky, tuna - také skvělý zdroj bílkovin, a ještě na to přidávají zdravé tuky a omega-3.

Vegetariánství a bílkoviny: překvapivá harmonie

No a teď se dostáváme k tomu nejočekávanějšímu - rostlinným zdrojům bílkovin. Možná jste to nečekali (vážně, Max byl také zaskočený), ale těch je spousta. Od luštěnin po obiloviny, semena, ořechy, dokonce i některé zelené. Je pravda, že většina rostlinných zdrojů bílkovin je takzvaných "nepodobných" bílkovin, což znamená, že nemají všechny esenciální aminokyseliny, které máme lidé (a psi) potřebují.

Sója: dokonalý rostlinný zázrak

Ale nezoufejte, máme pro vás pravý bílkovinný zázrak - sóju. Sójové produkty jako tofu, tempeh nebo edamame poskytují "kompletní" bílkoviny, protože obsahují všechny esenciální aminokyseliny. A pokud jde o gramáž? Přibližně všechny sojové produkty obsahují 10 až 19 gramů bílkovin na 100 gramů, což není špatné, co?

Luštěniny, ořechy a semena: malé, ale výživné

Nezapomeňme se také podívat na luštěniny, ořechy a semena. Ty obsahují také slušný podíl bílkovin, i když ne takový, jako sója. Ale nezapomeňte - každá lžička se počítá! Navíc, luštěniny, ořechy a semena mají také hodně vlákniny a zdravých tuků. A co se týče ořechů a čerstvých semen? Ty jsem jednou zapomněla na stůl a skončily u Maxe. Ten šťastněk.

Napsat komentář