Co jíst kdyz zacinam cvicit?

Správná výživa pro začátečníky v fitness

Netušila jsem, že když začnu cvičit, budu se muset víc zaměřovat na to, co jím. Celý život jsem byla ta, co si klidně dá pizzu na večeři a ranní kávu s croissantem. Ale když jsem začala trénovat, zjistila jsem, že toto se musí změnit. Nejenže začátečník v posilovně potřebuje specifické potraviny, ale také pravidelné a vyvážené jídlo. A můj pes Břetislav mi v tom byl skvělým partnerem. Když jsem jedla zdravě, on také dostal zdravější granule. A navíc jsme oba nabyli na energii.

Jak rozdělit jídlo během dne

První věc, kterou byste měli vědět, pokud jde o jídlo a cvičení, je to, jak rozdělit váš denní příjem kalorií. Jinak řečeno, jaké potraviny jíst kdy. Ranní část dne by měla být dominována hlavně sacharidy. V poledne byste měli jíst vyváženě, s dostatkem bílkovin a sacharidů. Večeři byste měli zaměřit na bílkoviny a zeleninu. To může být zpočátku obtížné, ale s praxí se to stane druhou přirozeností.

Základní živiny pro zdravý výkon

Bílkoviny jsou zásadní pro růst a opravu svalů, zvlášť když začnete s cvičením. Existuje mnoho zdrojů bílkovin, některé z mého oblíbeního zahrnují vejce, kuřecí prso, tvaroh nebo luštěniny. Sacharidy jsou klíčové pro energii před, během a po tréninku. Nedostatek sacharidů může vést k únavě a sníženého výkonu. Zdroje sacharidů zahrnují celozrnné produkty, ovoce a zeleninu. Tuky jsou také důležité, ale v menší míře, jelikož slouží jako druhý zdroj energie a pomáhají při strávení. Je důležité vyhnout se nasyceným tukům a zaměřit se na nenasycené, například avokádo, ořechy nebo olivový olej.

Hydratace a doplňky

Nezapomínejte na vodu! Bez dostatečné hydratace se snižuje svalový výkon a zvyšuje se riziko únavy a dehydratace. A pokud jde o doplňky, měli byste se je pokusit minimalizovat a spoléhat na skutečné potraviny. Ale pokud potřebujete něco navíc, proteinové prášky a vitamíny mohou být užitečné.

Zdravé recepty pro rychlé svačiny

Kdo říkal, že zdravé jídlo musí být nuda? Miluji experimentování v kuchyni a výsledek je vždy skvělý. Zde je pár mých oblíbených receptů pro rychlé a zdravé svačiny: smoothie s bílkovinami a ovoce, ovesné vločky s ovocem, pečené batáty se špenátem a lososem a nakonec tvaroh s medem a ořechy.

Nenastrádejte! Správný plán stravy je klíč

Výživa je zásadní součástí jakékoliv fitness rutiny a neměla by být opomíjena. Zvlášť, pokud jste začátečník, je důležité mít správný plán stravy, abyste dosáhli svých cílů. Nejste v tom sami, vyhledejte odborníka na výživu nebo dietologa, který vám pomůže. A co je nejdůležitější, neměli byste nenastrádat! Jíst by mělo být radost, ne trest. Tak se nenechte odradit byť jste začátečník, a jistě dosáhnete svého cíle. A já, a můj pes Břetislav, jsme tu s vámi na této cestě.

Napsat komentář