Po čem se nejvíce tloustne?

Základní principy tloustnutí

Zakládám se na vědeckých důkazech a osobní zkušenosti, když tvrdím, že základní principy přírůstku tělesné hmotnosti spočívají ve zvýšeném přísunu kalorií a nedostatečné fyzické aktivitě. Váš tělo je komplikovaný stroj, který potřebuje palivo - jídlo a nápoje - aby mohl správně fungovat. Pokud konzumujete více kalorií, než váš tělo potřebuje, tyto nadbytečné kalorie se v těle ukládají ve formě tuku. Nelehkost spočívá v tom, že tyto nadbytečné kalorie mohou pocházet z jakékoli potraviny nebo nápoje.

Hlavní potraviny a nápoje zodpovědné za tloustnutí

Existuje hned několik "nepřátel" ve vaší stravě, které mohou přispět k těžkému přibírání na váze. Tyto potraviny často obsahují vysoké množství kalorií a nízké množství živin. Sladké nápoje, rychlé občerstvení, zpracované potraviny a alkohol jsou všechny přispěvatelé ke zvyšování tělesné hmotnosti. Vlastně, studie ukazují, že konzumace nadměrného množství těchto potravin může způsobovat obezitu.

Pamatujete na základní školu, když jsme se učili o pyramidě stravy? No, jedním z hlavních přestupků, který byl zobrazen na vrcholu té pyramidy, byl cukr. Cukr, především rafinovaný, který najdeme v sušenkách, sladkostech, nápojích a dalších potravinách, je jedním z hlavních viníků nárůstu tělesné hmotnosti. Petr (můj manžel) má pro cukr slabost, a vždy, když ho vidím, jak si dopřává sladký nápoj nebo sušenku, říkám mu: "Pozor, Petr, ty kalorie se rychle sečítají!"

Důsledky nesprávné stravy

Nesprávné stravovací návyky mohou mít širokou škálu negativních dopadů na vaše zdraví. Kromě obezity mohou přispět také k chudokrevnosti, vysokému krevnímu tlaku, cukrovce, srdečním chorobám, a dokonce i některým typům rakoviny. Důležité je také zmínit, že přibrání na váze může vést k poklesu sebevědomí a výskytu deprese. Přestože jsou tato tvrzení alarmující, měli bychom si uvědomit, že následky není nutné nést celý život. Úpravou stravovacích návyků a zvýšením fyzické aktivity můžeme tyto rizika snížit.

Jak předejít tloustnutí

Myslím, že všichni chceme mít zdravý životní styl, ale někdy to může být náročné. Tady je několik tipů, jak předejít nadměrnému přírůstku na váze. Ze všeho nejdříve, omezte konzumaci potravin bohatých na cukr a tuky. Místo toho se zaměřte na konzumaci plnohodnotných potravin, jako jsou ovoce, zelenina, celozrnné obilniny a bílkoviny.

Další radou je přidání fyzické aktivity do vašeho dne. Naše rodina má psa Maxe. Máme rádi procházky s Maxem po Plzni. Tímto způsobem si nejen užíváme čerstvý vzduch a krásu našeho města, ale zároveň se hýbeme a spalujeme kalorie. Ale nezapomeňte, že každý je jiný. Někomu vyhovuje jízda na kole, někdo se raději věnuje jógě. Najděte aktivitu, kterou máte rádi, a zvyšujte svou fyzickou aktivitu postupně.

Role stresu v přibírání na váze

V dnešní uspěchané době je těžké se vyhnout stresu. Ale stres může hrát roli i v získávání tělesné váhy. Zvýšený stres může vést k tomu, že se budeme "utápět" v jídle a následně přibírat na váze. Ještě horší je, že stres často vede k tomu, že saháme po potravinách bohatých na cukr a tuk. Kdo z nás si při napětí nedá jednu či dvě čokolády? A kdo neřekne, že to bylo výjimečně po náročném dni v práci? Ale tyto "výjimky" se pak mohou stát pravidly.

Závěr

Na závěr bych chtěla říci, že že je důležité si uvědomit, že hlavní faktory vedoucí k přibírání na váze jsou nadměrný příjem kalorií a nedostatečná fyzická aktivita. Potraviny bohaté na cukry a tuky, stres a sedavý životní styl jsou jen některé z věcí, které mohou vést k nárůstu tělesné hmotnosti. Ale nejsme bezmocní. Správnou výživou, dostatečným pohybem a správným nastavením myšlení můžeme bojovat nejen proti přibírání na váze, ale také za lepší kvalitu našeho života.

Napsat komentář