Co jí Vitarián?

Úvod do světa vitariánské stravy

No tak co, mám to hodit rovnou na světlo denní? Ano, Vitarián. Pro někoho nový výraz, pro někoho hned poznatelný životní styl. Znáte to prísloví: "Jsme to, co jíme?" No, vitariáni si toto prísloví berou opravdu k srdci. Já osobně jsem se s vitariánstvím seznámila zcela náhodně, když jsem si prvně v malém bio obchůdku v Brně pročítala složení neobvyklých potravin. Od té doby jsem se chtěla dozvědět více a prozkoumat, co to vlastně znamená být vitarián. A tak se dnes s vámi podělím o několik poznatků z tohoto zvláštního způsobu stravování.

Co to znamená být Vitarián?

Vitariánství je způsob stravování, který zahrnuje především konzumaci syrových potravin rostlinného původu. Znamená to, že vitariáni se vyhýbají jídlům, které byly zpracované nad 42 stupňů Celsia. Toto omezení prý umožňuje zachovat životodárné enzymy, které se v jídle nacházejí. I když jsem sama pochybovala o nutnosti být tak striktní v teplotách přípravy jídel, musím uznat, že vitariánská strava má určitý nepopiratelný šarm a může být velice chutná.

Jak vypadá vitariánský jídelníček?

První otázka, kterou si asi klade většina z nás je, co tedy vitarián může jíst? Odpověď je vcelku jednoduchá - vitariáni se stravují výhradně rostlinnou stravou, to znamená, že jejich jídelníček se skládá z ovoce, zeleniny, ořechů, semínek, klíčených luštěnin a obilovin a to vše v syrové formě. Přiznám se, že někdy mám pocit, že bych se nemohla obejít bez dobrého kousku pečeného chleba, ale když ochutnám vitariánský chlebíček z ořechů a ovocné pasty, jsem vždycky překvapená, jak vynikající může být.

Vitariánské recepty - kreativní a nekonvenční

Vitariánství může na první pohled působit omezujícím dojmem, ale ve skutečnosti je to kreativní způsob vaření, který otevírá úplně nový svět chutí a kombinací. Oloupáte ovoce, nakrájíte zeleninu, smícháte s ořechy a semínky a vše přelijete ovocnou šťávou? Zní to jako rychlý a jednoduchý vitariánský salát, ale můžete to také zabalit do listu salátu a máte vitariánský wrap. A co teprve zmrzlina? Stačí zmrazit ovoce a pak je rozmixovat - a máte zdravou a výživnou vitariánskou zmrzlinu. Kdo by si pomyslel, že to může být tak jednoduché?

Zkušenosti s vitariánstvím - experiment, který stojí za to

Je to už pár let, co jsem se poprvé setkala s vitariánstvím. Od té doby jsem se dokázala přenést přes své počáteční pochyby a nyní se mohu pochlubit tím, že jsem si zkusila vitariánský životní styl na vlastní kůži. Během jednoho měsíce jsem se rozhodla stravovat pouze vitariánsky a byla to zkušenost, kterou hodnotím velmi pozitivně. Nejen, že jsem se cítila zdravější a plná energie, ale také jsem si užívala experimentování s novými recepty a objevování nových chutí. Takže pokud máte odvahu vyzkoušet něco nového, mohu vitariánství jen doporučit.

Napsat komentář