Každý z nás to občas zažívá: postavíme se na váhu a ona nám ukáže číslo o něco vyšší, než bychom si přáli. A hned začneme přemýšlet, zda ten hamburger včera byl skutečně dobrý nápad. Ale víte co? Příčin přibírání na váze je mnohem více a ne všechny souvisí přímo s naším jídelníčkem. Přemýšlíte, kdy a proč jste začali nabírat na váze? Jídlo má samozřejmě svůj velký podíl na této hře, ale nesmíme zapomínat na jiné faktory, jako je například náš metabolismus, který je tak individuální jako otisky prstů. Pak je tu stres, ten nepříjemný společník moderního života, který nám způsobuje, že si s oblibou dopřáváme ty 'útěchové' kalorické bomby.
Mé vlastní zkušenosti s váhou by mohly vyplnit celou knihu. Jsem přece jen žena, která miluje dobré jídlo a nebojí se mu odolávat a také žena, která má občas tendenci zapomínat na sport. Občas si říkám, že má váha má svůj vlastní život, který s mým málo co společného. A pak jsme tu my, ženy, kteří prožíváme hormonální kolotoče každý měsíc. Ano, ty mohou také přispívat k tomu, že se naše váha odchyluje od našich ideálů. Tedy nezoufejte, jestliže vaše snaha o hubnutí naráží na zdánlivě neproniknutelnou zeď. Možná je na čase se podívat na příčiny trošku jinýma očima.
Když se snažím zhubnout, často mě ohromí, jak velkou roli v mém životě hrají věci, o kterých bych nikdy neřekla, že ovlivňují moji váhu. Třeba spánek! Kdo by to do něj řekl, že pokud se v noci pořádně nevyspím, nemůžu druhý den odolat sladkým pokušením a má tělesná váha to vzápětí pocítí. A co teprve různé léky – některé antidepresiva nebo hormonální antikoncepce mohou být v tomto ohledu opravdovým nepřítelem.
Mít vedle sebe partnera, který má skvělou lásku k jídlu a ještě lepší metabolismus, je také výzva. Jak mu odolat, když se v pátek večer směje a má v ruce tu největší pizzu, jakou jste kdy viděli? Nebo když jsem na rodinné oslavě, kde odmítnout třetí porci babiččina koláče by bylo rovnocenné s rodinnou křivdou. Ano, i sociální faktory a naše okolí mají na naši váhu obrovský dopad. Proto se snažím obklopovat lidmi, kteří mají podobné cíle jako já nebo alespoň chápou a podporují mé úsilí o zdravější životní styl.
Ano, mluvíme o jídle, protože to je zkrátka ten nejvěčtější podezřelý, když se naše váha nechová podle našich představ. Víte, já mám opravdový vztah s jídlem – ráda vařím, ráda jím a občas si připadám jako nekorunovaná královna chutí a vůní. Ale právě toto může být v některých případech problém. Porcování jídel je umění, které se učím každým dnem. Když navařím své oblíbené lasagne, je boj, neprojeví-li se to poté na váze. I když se snažím jíst hodně zeleniny a kvalitní bílkoviny, občas mi pod ruku přistane taková ta 'nevině' vypadající pochoutka a pak to jde z kopce.
Kalorické bomby jsou všude okolo nás – v obchodech, restauracích, dokonce i na internetu, kde se na nás valí nesčetné množství lákavých receptů, z nichž každý vypadá božsky. Přemýšlíte, jestli jste jedli něco, co by mohlo způsobit přibírání na váze? Možná je čas si vést jídelní deník a zjistit, jestli není ten rohlík se salámem a sýrem na snídani každý den trochu příliš nebo jestli ty dvě čokoládové tyčinky za odpoledne nejsou zrovna nejlepší volbou.
Když už člověk pochopí, že zhubnout není otázka jednoho týdne, ale dlouhodobé změny způsobu života, otevírají se nové cesty. Změnit svoje stravovací návyky se nemusí rovnat mučení. Nejde o to, že musím ze dne na den přestat jíst vše, co mám ráda. Jde spíš o to začít vnímat jídlo jako palivo pro můj život a ne jako neustálé uspokojovalo choutek. Hledám rovnováhu mezi tím, co je nutné a co je příjemné. Například úprava porcí, dopřávání si zdravějších variant oblíbených jídel nebo snaha více se hýbat – to vše může mít obrovský dopad na váhu bez pocitu utrpení. Skřípání zubů při odmítnutí škodlivé pochoutky dokáže nahradit radost z toho, že vybírám to nejlepší pro své zdraví.
Malé změny mohou mít velký efekt a znamenat rozdíl mezi nepřibíráním a zhubnutím. Například si ráno do kávy místo dvou lžiček cukru dám jen jednu, nebo si k obědu přidám vícě salátu a ubírám na jiných přílohách. Ano, občas mi docela zabere najít ty správné alternativy – jako zaměnit smažené brambory za pečené batáty, nebo klasickou majonézu za tu domácí na bázi jogurtu. Ale důležité je, že tyto změny jsou udržitelné a umožňují mi hřešit bez pocitu viny!
Aha, metabolismus! To slovo občas vyvolá víc otazníků, než má šafránu v kuchyni. Často se mi stane, že si stěžuji na svůj 'pomalý' metabolismus, zatímco můj kamarád, který sní vše bez přibírání jediného gramu, má zřejmě ten 'dobrý' metabolismus. Ve skutečnosti je to ale mnohem komplikovanější. Má tělesná konstrukce, věk, pohlaví a fyzická aktivita – to vše ovlivňuje, jak efektivně moje tělo spaluje kalorie.
Hodně času a úsilí jsem investovala do toho, abych pochopila, co je to ten metabolismus a jak s ním můžu pracovat, a ne proti němu. Představte si to jako ohniště: není to jen o tom, kolik dřeva naskládáte, ale také o tom, jak dobře dřevo hoří. Když začnete pravidelně cvičit, je to jako přidat do ohniště další polínko, které pomůže udržet oheň hořící. Dokonce i střídavé půstování se ukázalo jako způsob, který může metabolizmus trochu nakopnout – ale pozor, než se do něčeho takového pustíte, rozhodně se poraďte s odborníkem a neberte to jako zázračný lék na všechno.
Ach jo, stres. Ten pocit, kdy vám telefon nepřestává zvonit, emaily se valí jeden za druhým a představa relaxace je tak daleko, jako Mars od Země. Ale má to i jinou, méně známou a ne příliš příjemnou stránku – stres může způsobit, že přibíráte na váze. Pamatujete si ty chvíle, kdy jste pod tlakem sahali po čokoládě nebo jiné rychlé energetické injekci? Jenže to, co nám dává okamžitý pocit útěchy, se dlouhodobě podepisuje na naší 'postavě'.
Stres vypouští hormony jako kortizol, které mají vliv na to, jak naše tělo ukládá a spaluje kalorie. Také když jsem ve stresu, mám tendenci sáhnout po teplé čokoládě s marshmallows místo toho, abych si dala zeleninový salát. A účinek stresu nekončí jen u jídla, ovlivňuje i kvalitu spánku nebo naši schopnost soustředění na pohyb a cvičení. Zjistila jsem, že když se vědomě zaměřím na snižování stresu – třeba meditací, jóga nebo jen deseti minutami relaxace s dobrým knížkou – nejenže se cítím lépe, ale pozoruji i příznivé dopady na mou váhu.
Máte pocit, že jste jediní na světě, komu cvičení 'nezvedá' náladu ani gram z váhy? Věřte mi, není to tak neobvyklé. Všichni slyšíme ten typický rady typu 'musíš cvičit', 'musíš se hýbat' a nemůžeme říct, že to nesedí. Ale pro někoho, kdo se teprve snaží najít cestu ke zdravějšímu životnímu stylu, to může být poměrně frustrující. Je pravda, že pohyb je nesmírně důležitý, a nejen pro hubnutí. Může zlepšit celkové zdraví, snížit riziko různých onemocnění, zlepšit náladu a samozřejmě pomoci se zhubnutím. Nicméně, sama jsem zjistila, že klíčem není cvičit tři hodiny denně a pářit se v posilovně, ale najít takovou formu a intenzitu pohybu, která mně osobně vyhovuje.
Snažím se najít pohybovou aktivitu, která mě baví – kdo by chtěl hodiny strávit na běžeckém pásu, když ho to nebaví, že ano? Plavání, tanec, jóga, rychlá procházka s pejskem nebo dokonce tancování v obýváku na oblíbenou hudbu – cokoli,
Napsat komentář