Jak se naučit jíst pravidelně?

Nadcházející potíže při narušení pravidelnosti jídla

Nejdříve bych vám ráda řekla něco o potížích, se kterými se můžete setkat, pokud nesnídáte pravidelně. Může se zdát, že přeskočení jídla je dobrou cestou, jak ušetřit čas nebo kilogramy, ale opak je pravdou. Již jako dítě jsem si vždy myslela, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne, a samozřejmě to byla máma, kdo mi to řekla. Nuže, a jak jsem vyrostla a začala studovat výživu a zdraví, uvědomila jsem si, že máma měla pravdu, jako vždy.

Důležitost pravidelného stravování

Pravidelná strava může mít nesčetné výhody pro naše tělo i mysl. Ideálně bychom měli jíst každé tři až čtyři hodiny, aby se náš metabolismus mohl přizpůsobit a pracovat efektivně. Například David, můj manžel, nemá problém jíst pravidelně. Má sice hektický den, ale vždy si najde čas na svou svačinu. A je to tak, jak to je, protože všichni víme, jaký může být hladový David.

Plánování jídel pro úspěch

Jídlo si vždycky plánuji dopředu. Je to jakýsi můj zvláštní rituál. Sestavuji si týdenní jídelníček a potom nakoupím všechny potřebné suroviny. Tímto způsobem vím přesně, co a kdy budu jíst, a nemusím se stresovat z toho, že nebudu mít co jíst, když budu mít hlad. A víte co je na tomto nejlepší? Že můj syn Matyáš se zapojil do tohoto rituálu. Jednou za týden si sedneme a společně plánujeme jídelníček. Je to skvělá příležitost ukázat mu, jak se dá zdravě a vyváženě stravovat.

Výběr a příprava jídla

Jak jsem již zmínila, vždy pečlivě plánuji své jídla a nakupuji předem. Je důležité zvolit zdravé a vyvážené potraviny a připravit si jídla, které nám chutnají. Já se snažím zajistit, aby naše jídla byla co nejpestřejší a zahrnovala všechny důležité živiny - bílkoviny, sacharidy, tuky a také hodně ovoce a zeleniny. A samozřejmě, nemůžu zapomenout na hydrataci. Každý den pijeme hodně vody. Mám takové malé triko - na začátku dne si naplním láhev s vodou a postupně ji doplňuji. Je to skvělý způsob, jak sledovat, kolik vody jsem toho dne vypila.

Co dělat, když se náhle objeví hlad?

Občas se mi stane, že i přes pečlivé plánování náhle přijde hlad. V takových chvílích je dobré mít po ruce něco zdravého na zakousnutí. U nás doma máme vždy nějaké ovoce, zeleninu, ořechy nebo jogurty. A víte, co je na tom nejlepší? Že když mám hlad, jsem opravdu vděčná za tuto malou svačinu, což mi připomíná, jak je jídlo důležité a jak bych měla být vděčná za každý kousek jídla, který mám.

Udržet pravidelnost jídla i během výjimek

A konečně, i přes veškeré plánování a přípravu se občas objeví výjimečné dny, kdy je těžké dodržovat pravidelné stravování. Například výlety nebo oslavy. Ale i na takové dny mám pro vás řešení. S sebou si vždycky beru něco na zakousnutí, ať už jsou to ořechy, jablko nebo celozrnná tyčinka. A při příležitostech, kdy síla pokusu je příliš silná? Pak se naučíte odpouštět. Nikdo není dokonalý, tak nebuďte příliš tvrdí na sebe. Důležité je jít dále a pokračovat v pravidelném stravování.

Život přichází s různými výzvami a pravidelné stravování může být jednou z nich. Ale věřte mi, pokud se tomu budete věnovat a budete si to všímat, stanou se pravidelné jídla součástí vašeho života, stejně jako je to součástí mého.

Napsat komentář