Jak jíst zdravě a zhubnout?

Rozumíme zdraví: Co na talíři?

Podíváme-li se na základy zdravého životního stylu, vidíme rovnou dva pilíře - pravidelnou fyzickou aktivitu a vyváženou stravu. No a já, Radim, se dnes zaměřím na tu druhou část. Víte, mojí rodině je strava velmi blízká. Nejenže máme rádi dobré jídlo, ale také máme rádi zdravé jídlo. Moje kluci, Matěj a Šimon, jsou sice u stolu občas oříšky, ale za to náš pes Max se do jídla pustí s vervou. A tak bych chtěl sdílet pár tipů, které nám doma pomáhají jíst zdravě a zároveň zhubnout. Prosím, pravidla naší domácnosti neberte zcela dogmaticky, každý má svůj rytmus a svůj režim. Ale věřím, že něco málo z toho, co se osvědčilo nám, bude prospěšné i pro vás.

Pochopení potravinové pyramidy: klíč k úspěchu

První věc, o které bych rád mluvil, je nutriční pyramida. Víte, co to je? To je tzv. zobrazování potravin, které byste měli jíst nejvíce a které byste měli jíst nejméně. Na základě pyramidy by se měla skládat vaše strava. Nejvyšší část pyramidy tvoří potraviny, které byste měli konzumovat nejméně. A tipuji, že už tušíte, co to bude. Ano, jsou to cukry, sladkosti a pečivo z bílé mouky. Právě tyto potraviny nejčastěji přispívají ke vzniku nadbytečných kilogramů. No a na samotném dnu pyramidy jsou potraviny, které bychom měli konzumovat nejvíce. A jsou to zelenina a ovoce. Já vím, že to teď zní jako klišé, ale je to pravda. Zelenina a ovoce jsou naprostý základ.

Směr pravidelná strava: neopomíjejte jídla

Moje další rada je, že byste měli jíst pravidelně. Mnoho lidí si myslí, že když vynechají jedno jídlo, budou mít méně kalorií a tím pádem zhubnou. Ale opak je pravdou. Když vynecháte jídlo, tělo spustí "krizový" režim a začne šetřit energií. A pak, když najednou přijde na řadu další jídlo, tělo začne tuto energii skladovat. A právě to vede k přibírání na váze. Je důležité jíst pravidelně, alespoň třikrát až pětkrát denně. A nezapomínejte, že snídaně je nejdůležitější jídlo dne. Dávejte si ji jako král, a ne jako žebrák.

Chytré občerstvění: Jak na svačiny?

U nás doma máme jasno v tom, že nejdůležitější jídlo dne je snídaně, ale co svačina, ta je také důležitá. Jenže jak svačit, abychom zůstali zdraví a fit? Jednou z mých oblíbených svačin je například ořechová tyčinka. Je výživná, zasytí, můžete ji vzít s sebou v autě, na výlet nebo do práce. Nemusí to být samozřejmě jen ořechová tyčinka, existuje celá řada alternativních svačin, jako jsou ovoce, zelenina, jogurty nebo sýry. Důležité je, aby byla svačina doplňkem hlavního jídla, nikoli náhradou.

Dodržování pitného režimu: Voda je základ

A nakonec, ale rozhodně ne poslední, je pitný režim. Jediný způsob, jak z těla odstranit toxiny, je vypít dostatečné množství tekutin. A tím nemyslím kafe, alkohol nebo nezdravé sladké nápoje. Myslím pravou, čistou vodu. Ideální množství je alespoň 2 litry denně. Já si na to často zapomínám, a tak na konci dne zjistím, že jsem toho moc nenapil. A proto mám malý trik - ráno na pracovní stůl postavím láhev s 2 litry vody a snažím se ji do večera dopít. Tím zaručím, že do těla dostanu potřebné množství tekutin.

A tak to je, přátelé. Jak vidíte, zdravé stravování a hubnutí mohou jít ruku v ruce, pokud víte, jak na to. Možná nebudete získávat body za rychlost, ale věřte mi, získáte je za vytrvalost. A nezapomeňte, že ty největší změny přicházejí časem. Tak přeji dobrou chuť a ať se vám daří.

Napsat komentář