Jak jíst přes den?

Základní princípy zdravé stravy

Zamyslete se nad tím, jak nám, bytostem, kteří jsou biologicky naprogramované na konzumaci jídla, může být tak obtížné pochopit zásady zdravého stravování? Je to „izboť“ situace, není to tak? Ale obávám se, že je to samozřejmá pravda. Čas stravou naplněného dne je někdy považován za menší, ale důležitou válku. A já Lenka, jako matka malého Matyáše, vám mohu říct, že bojovat na frontě jídel je další úroveň obtížnosti. Abychom napomohli v tomto každodenním boji, rozhodla jsem se sepsat tento podrobný návod, který obsahuje několik tipů a směrnic pro zdravé stravování během dne.

Vyvážená snídaně: Křepelíček na vajíčku není jen příslovečné rčení

Někdy je opravdu těžké začít den dobře. Mám na mysli to, jak zavřete budík, zoufale se z postele vynoříte, umyjete si zuby a pak...snídaně. Ah, chuť kávy a pocit hladu ráno, není to něco? Ale co když se vám nechce jíst? Trvám na tom, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Nejsem žádný doktor, ale moje zkušenosti (a pátrání na internetu) vyvracejí mylnou představu, že vynechání snídaně může pomoci zhubnout. No, je to fakt, že nikdo nechce jíst velký hamburger hned ráno. Ale zdravá a vyvážená snídaně může mít velký vliv na váš energetický výdej během dne. Takže je nutné ji připravit chytře a pečlivě, přeci jenom jsme to my, co jíme.

Svačina: Lehkost a pohodlí v jednom

Ne, nezlehčuji význam svačiny. Je to také důležitá část stravování, i když se to tak nemusí zdát. Svačina může být reálným záchranářem během dne, zvláště pokud máte tendenci trpět únavou nebo poklesem energie v průběhu odpoledne. Ale záleží na tom, co si dáte k svačině. Něco těžkého, jako je tučná pizza, může sice chvíli zasytit, ale potom způsobí pokles energie. Na druhé straně lehká svačina jako ovoce, jogurt nebo oříšky může poskytnout přesně ten druh energie, který potřebujete, aniž byste se cítili přeplněni. Takže příště, když budete mít hlad mezi hlavními jídly, zvažte možnosti, které máte před sebou.

Oběd: Nejsetější část dne

Ale teď k obědu. Ah, oběd, ten nejtěžší úkol dne. Je to čas, kdy máme tendenci jíst nejvíce, a také čas, kdy často děláme největší stravovací chyby. Ale nebojte, nejsem tady, abych vás kárala. Jsem tady, abych vám pomohla udělat lepší volby. Oběd by měl být vyvážený, obsahovat zdravé sacharidy, bílkoviny, zeleninu a malé množství tuků. Mám na mysli, kdo by chtěl typický těžký oběd, který vás odsoudí k odpolednímu spánku? Rozhodně ne já, a tipuji, že ani vy ne! Takže zkuste vybrat lehké jídlo, například salát s grilovaným kuřecím masem, zeleninový wrap či rybu se zeleninou.

Odpolední svačina: Nakopněte si energii

Co mě inspiruje je kus čokolády v odpoledních hodinách. Já vím, může to znít divně, a rozhodně nejspíš nikde najdete doporučení, že byste měli jíst čokoládu každé odpoledne. Ale můj pohled na věc je takový, že pokud vám to pomáhá cítit se lépe a nepřekračuje to vaše denní kalorické limity, tak proč ne? Jděte na to! To je příběh mého života: nikdy se nebráním malému sladkému hříchu.

Večeře: Poslední krok dne

Konečně, večeře. Tou dobou už jsem obvykle tak vyřízená, že bych to nejraději přeskočila a šla rovnou do postele. Ale i když je to pokušení velké, vím, že správná večeře je důležitá. Jídlo před spaním nám totiž pomáhá dobře se vyspat. Takže co na večeři? Měla by být lehká, s nízkým obsahem tuků a sacharidů. Vyhýbejte se těžkým jídlům a alkoholu, ty by mohly narušit váš spánek. Pokud se rozhodnete jít spát později, můžete jíst něco lehkého, třeba jogurt s celozrnnými cereáliemi.

Hydratace je klíčová

No a samozřejmě, nezapomeňte na hydrataci. Naše tělo potřebuje dostatek tekutin, a to nejen během teplých letních dnů. Mějte vždy po ruce láhev vody a pijte pravidelně, nejen když máte žízeň. Můžete si také dopřát šálek čaje, nejlépe bylinného nebo zeleného, který vám pomůže nejen hydratovat, ale také se uvolnit. Ať už jste kdekoliv, mějte na paměti, že se musíte dostatečně hydratovat.

Takže to je moje malé tajemství jídelního plánu. Doufám, že se vám bude líbit a že vám pomůže udržet si zdravý a vyvážený jídelníček. Jsem přesvědčena, že správné a zdravé stravování nemusí být nuda, ale může být skvělým zážitkem. Takže si to užijte, jte zdravě a buďte šťastní!

Napsat komentář