Co by měl obsahovat talir?

Základní složky vyváženého talíře

Začněme základními složkami vyváženého talíře. Nevtírejte se, tohle není žádná věda. Základem je rozdělit váš talíř na čtyři části - ovoce a zelenina, obiloviny, bílkoviny, a tuky a oleje. A určitě nezapomeňte na pitný režim, protože voda je základním stavebním kamenem našeho těla a přijímáme ji nejen v tekuté formě, ale také ovoce a zeleninou. Je to tak jednoduché!

Pestrý talíř = zdravý talíř

Následující pravidlo zní - co více barev na talíři, tím lépe. Tyto různé barvy představují různé druhy živin a antioxidantů, které potřebujeme pro zdravé fungování našeho těla. Například červená barva rajčat signalizuje přítomnost lykopenu, silného antioxidantu. Nezapomeňte také na omegu-3 mastné kyseliny z ryb a ořechů - jsou to skutečné zázraky pro naše mozek a srdce. A vždy pamatujte, že Martin rád říká: „Zelená je pro mě magnetická,“ takže na zelenině rozhodně nešetříme.

Příklad vyváženého jídelníčku

Nechápu, proč se někteří lidé trápí s různými druhy diet. Stačí si uvědomit, že jídelníček by měl být vyvážený a pestřejší. Ráno začneme ovsenou kaší, kterou můžeme obohatit o ořechy nebo semínka pro dodatečné zdravé tuky a bílkoviny. Na oběd by byl skvělý quinoa salát s avokádem a grilovaným kurčetem. K večeři může být třeba pečený losos s čerstvou zeleninou. A samozřejmě nezapomínejme na svačiny, jako jsou oříšky, semínka, ovoce nebo jogurty. I naše Ema si oblíbila obědy z velkých mísy plných zeleniny, obilovin a proteinů. Prý jí připomínají „všechny možné barvy duhy“, což je přesně to, co chceme dosáhnout.

Zdravé návyky při stolování

Znáte to, když se na konci dne vrátíte z práce unavení a bez energie, a jediné, co chcete, je to nejrychlejší řešení pro večeři? Ano, vím, jak to je. Ale pokusme se toto chování změnit. Například si můžeme plánovat jídelníček na celý týden dopředu nebo si připravit oběd do práce již večer. A zkuste se soustředit na to, co jíte. Squashovou polévku si vychutnávám jinak, když si na ni udělám čas, než když ji jen tak rychle "zhltím". Také Martin má jednu chytrou radu, kterou mi jednou dal, a to je „Jezte, když máte hlad, ne když máte hlad.“ Je to tak jednoduché, a přesto to mnoho z nás často zapomíná.

Rada pro rodiče

Ať už jste rodič nebo ne, je důležité, abychom toto chování předávali našim dětem. Nezapomeňte, že děti jsou jako houby a všechno nasávají. Jinak řečeno, vše, co děláme, je pro ně vzorem. Takže je důležité, aby jim byly představeny různé druhy potravin od útlého věku. S naší Emou například vaříme a jíme různorodé jídlo již od doby, kdy začala jíst pevnou stravu. A věřte mi, sotva jí něco nového, co vidí na našem talíři, a není v jejím.

Nezapomeňme na kvalitu surovin

Na závěr bych chtěla zdůraznit důležitost kvality surovin, které konzumujeme. Pokud je to možné, pokusme se jíst více bio a místních potravin. Už ani nevím, kdy jsme naposledy koupili ovoce a zeleninu v supermarketu. Naší oblíbenou sobotní rituál se stal návštěva místních farmářských trhů. A pokud jde o maso, vždy se snažíme vybrat kvalitní maso od místních chovatelů. Martin je zastáncem myšlenky „méně je více“ a raději si dá kvalitní kus masa jednou za čas než zpracované maso plné chemických aditiv každý den.

Uvidíte, že pokud začnete tyto rady uplatňovat ve svém životě, změny uvidíte nejen na svém talíři, ale také na svém těle a duši. Měli bychom se začít starat více o to, co jíme, protože to je to, co nás udržuje naživu. Jak říká staré přísloví - jsme to, co jíme. Takže ať je vyvážený a zdravý talíř vaší každodenní prioritou!

Napsat komentář