Jak rychle a efektivně zhubnout - Nejlepší tipy a triky

Základy zdravého hubnutí

Víte, to hubnutí může být pro nějaké lidi taková odysea. Představte si, že jednoho dne zjistíte, že ty džíny, co jste si koupili na podzim, už vůbec nejdou zapnout. Haha, no nedělám si srandu, stalo se to i mně! A najednou se začnete zamýšlet, jak to, že máte pár kilo navíc. A v tu chvíli mě napadlo: "Ondřeji, není načase zaměřit se na zdraví?" Tak jsem se vrhnul do hledání informací o tom, jak rychle zhubnout. První věc, která je třeba říci je, že je to maraton, ne sprint. Takže zapomeňte na rychlá řešení. Ale pojďme k věci!

Rychlé řešení existují, ale většinou nevedou k trvalým výsledkům a mohou být pro vaše zdraví nebezpečná. Základem je vyvážený přístup. To znamená dostatek pohybu kombinovaný se zdravým jídelníčkem. Zní to jednoduše, že? Ale celá věc je o vytrvalosti a konzistenci. Je to jako při vaření – musíte najít správnou recepturu, která vám chutná a zároveň je zdravá. A stejně jako při vaření, i při hubnutí je dobré mít nějaký osvědčený plán.

Výživový plán pro redukci hmotnosti

Pamatujete si, jak babička říkávala, že "jsme to, co jíme"? No, měla stoprocentní pravdu. Musel jsem začít brát vážně to, co dávám do těla. Ale hned na začátku řeknu, že to nebylo o hladovění. Spíš naopak. Jde o to jíst tu správnou kombinaci jídel ve správnou dobu. Kalorie jsou jako malé energijní balíčky a tělo si z nich bere palivo. Když jídla vybírám správně, mohu jich sníst dost a přitom hubnout. A kluci, povím vám, Tereza tomu ze začátku věřila asi tak, jako když vám první dubna někdo řekne, že venku prší koblížky. Ale po několika týdnech, když viděla výsledky, změnila názor.

Jídelníček by měl být pestrý a musí obsahovat bílkoviny, které jsou základem pro svaly, sacharidy (ano, sacharidy!) pro energii a zdravé tuky, které jsou nezbytné pro hormonální rovnováhu. Neměli bychom zapomínat ani na vlákninu a vitamíny. Příjem jídla je dobré rozložit do celého dne - 5 až 6 menších porcí je lepší než 2-3 velké. Tělo tak má šanci lépe využít nutrienty a neukládá je tak ochotně "na horší časy" v podobě tukových zásob.

Význam pohybu

Nedávno jsem četl, že naši předkové denně ujali až několik desítek kilometrů. No říkám si, neměli asi moc času sedět u televize! Já osobně jsem zastánce myšlenky, že sport je jedním z nejlepších prostředků pro zlepšení fyzičky. Nejde jen o to shodit nějaká ta kila, ale taky se cítit lépe. Na začátku jsem vylepšoval svůj kancelářský životní styl krátkými procházkami. Postupem času jsem však zvyšoval intenzitu a začal přidávat různé druhy cvičení.

Cvičení pomáhá spalovat kalorie, ale také zlepšuje náladu (díky endorfinům). A není třeba být hned ze dne na den olympijským běžcem. Stačí pravidelný pohyb, který vás baví – ať už je to tanec, jízda na kole, plavání nebo třeba jen rychlá chůze. Hlavní je konzistence a postupné navyšování zátěže. A jestli máte radši trénink v posilovně, super, těch možností, jak tělo procvičit, je spousta. Já jsem si našel zalíbení v HIIT trénincích – vysoko intenzivní intervalový trénink. Je to taková dřina, ale výsledky stojí za to.

Hydratace a její role při hubnutí

Možná vás to překvapí, ale pitný režim hraje v hubnutí velkou roli. Tělo potřebuje vodu, aby mohlo správně fungovat, a když se snažíte shodit nějaké to kilo, tak je voda vaším nejlepším přítelem. Nemá kalorie, pomáhá očistit tělo a nastartovat metabolismus. Já jsem si zvykl mít u sebe láhev vody pořád a snažím se do sebe dostat aspoň 2 litry denně.

Je to zajímavé, ale člověk někdy zamění žíznění za hlad. Pak místo svačiny sáhne po sklenici vody a zjistí, že to bylo přesně to, co potřeboval. Dalo by se říct, že voda je takový tichý hrdina hubnutí. Nemluvě o tom, že dobrá hydratace zlepšuje vzhled pleti a celkově vás omladí. Když jsem tohle řekl manželce, Tereze, začala pít vodu jako na závod a musím říct, že to na ní znát je.

Spánek má větší význam, než si myslíte

Říká se, že spánek je pro slabochy. Ale ti, co to říkají, nejspíš nikdy nezkoušeli zhubnout! Spánek je pro naše tělo to, co pro mobily je nabíječka. Během spánku se tělo regeneruje a opravuje. Když člověk málo a špatně spí, tělo produkuje více hormonů hladu ghrelinu a méně hormonu sytosti leptinu. Takže máte tendenci víc jíst a touha po nezdravém jídle se zvyšuje.

Dostatek kvalitního spánku (7-9 hodin pro většinu dospělých) může pomoci tělu lépe zpracovávat jídlo a zlepšit schopnost zhubnout. Osobně jsem si všiml, že když se vyspím, tak mám méně chuti na sladké a celkově se cítím lépe. Takže žádné noční raidy do ledničky! Spánek je někdy podceňovaný, ale ve skutečnosti je to silný spojenec v boji se zbytečnými kilogramy.

Motivace a stanovování cílů

No a teď k tomu nejzásadnějšímu - motivaci. Můžete mít tu nejlepší dietu, zapojit se do každodenního cvičení, ale pokud nemáte ten správný důvod, proč to děláte, může se stát, že se vám brzy všechno rozsype mezi prsty. Já jsem si svou cestu za lepší postavou umotivoval touhou cítit se zdravěji, být aktivnější a ano, připadat si přitažlivější. A rozhodl jsem se vás, své čtenáře, vzít na tuto cestu sebou. Blogování o mých výzvách a úspěších se pro mě stalo nesmírným zdrojem motivace.

Stanov si konkrétní cíle. Nepiš si "chci zhubnout", ale "chci zhubnout 5 kilo do dvou měsíců". A pak si rozlož těch 5 kilo do menších cílů. Každé malé vítězství se počítá a dodá motivaci k dalšímu úsilí. A když už jsme u toho, snažte se být k sobě přívětiví. Ne každý den bude dokonalý a je v pořádku mít občas slabý moment. Myslete na to, že každá cesta má své kopečky a údolí. Pamatujte si, že ať to vypadá jakkoliv, už tím, že jste se rozhodli něco změnit, jste o něco dál než včera. A třeba i Tereza uzná, že s trochou trpělivosti a pevnou vůlí je možné dosáhnout cíle.

Teď už víte všechno důležité o tom, jak rychle a zdravě zhubnout. Nezapomínejte, že každá změna začíná prvním krokem a každý den je nová příležitost být nejlepší verzí sebe sama. Tak jdeme na to!

Napsat komentář