Jak má vypadat vyvážená strava?

Jakým způsobem začít plánovat vyváženou stravu?

Mnoho z nás spojuje slova "vyvážená strava" s dietami, hubnutím a vzdáním se oblíbených jídel. Ale teď vám chci říct, že vyvážená strava je mnohem více než omezování sebe sama. Je to o konzumaci různorodých potravin, které vám poskytují energii a potřebné živiny pro zdravý život. Je docela zábavné, ale mé první setkání s konceptem "vyvážené stravy" se odehrálo, když mě Kateřina v nedělní ráno překvapila barevným tácem plným ovocných špízů. Byl jsem trochu zaskočený, ale zároveň jsem byl fascinován tím, jak zvýšení diverzity na mém talíři ovlivnilo mou chuť k jídlu a energii během dne.

Jednoduché změny v našem jídelníčku mohou vést k dramatickým zlepšením našeho zdraví. Toto je názor nejen mého, ale také mnoha odborníků na stravování. Můj kamarád, dietolog, mi jednou řekl: "Jan, pokud chceš mít zdravé srdce, duševní klid a dostatek energie, musíš jíst vyváženou stravu". Kdo by mohl těmto slovům oponovat, že?

Co všechno patří do vyvážené stravy?

Nyní si položme otázku - co přesně patří do vyvážené stravy? Podle odborníků na stravování by měl náš jídelníček obsahovat pět hlavních skupin potravin: ovoce, zeleninu, obiloviny, bílkoviny a mléko. Každá z těchto skupin nám poskytuje unikátní výživové benefity, které bychom v jiných skupinách nenašli. Takže, berte to tak, že vaším úkolem je jíst z každé skupiny potravin každý den. Sice to může znít jako hodně potravy, ale myslím, že s trochou kreativity a plánování to zvládnete. Kdo ví, možná se vám podaří připravit tak fantastické jídlo, že si ho Kateřina vyfotí a postne na Instagram!

Nebuďte ale zklamaní, pokud nemůžete jíst z každé skupiny každý den. Nikdo není dokonalý a účelem vyvážené stravy není dosáhnout perfectionismu, ale získat širokou škálu živin. Ideální je, pokud dokážeme toto pestrost udržet a postupně zintenzivnit pravidelnost konzumace jednotlivých skupin potravin. Vzpomínám si, jak se Kateřina snažila vytvořit týdenní jídelní plán, který zahrnoval všechny tyto skupiny potravin. A jak ji to bavilo, jak byla nadšená a jak si to celé užívala. A víte co? Její jídlo bylo fantastické!

Pár tipů, jak správně kombinovat potraviny

Často dostávám otázky jako: "Jan, jak mohu správně kombinovat potraviny, aby mé stravování bylo vyvážené?" Takže, tady jsou mé tipy: První a nejdůležitější pravidlo je - ujistěte se, že každé jídlo obsahuje nějaké bílkoviny. Bílkoviny nejenže podporují růst svalů, ale také pomáhají vyrovnat hladinu cukru v krvi, takže se po jídle necítíte unaveni či ospalí.

Další důležité pravidlo je - jíst dostatek vlákniny. Vláknina je klíčem k dlouhodobému pocitu sytosti a pomáhá také s trávením. Zahrnujte do své stravy dostatek celozrnných produktů, ovoce a zeleniny. A, samozřejmě, nezapomínejte také na zdravé tuky. V mnoha dietách jsou tuky považovány za "nepřítele", ale já bych řekl, že jsou to naši "nevyužití přátelé". Zdravé tuky, které se nachází například v olivovém oleji, avokádu či ořeších, pomáhají našemu tělu s absorpcí vitamínů a jsou také klíčové pro zdraví srdce a mozku.

Doplňky stravy: Ano, nebo ne?

Teď, když už víme, co by měla vyvážená strava obnášet, můžeme se zaměřit na další aspekt, který se mi často dostává do rukou. Mluvím o doplňcích stravy. Je častým tématem debat, zda bychom měli nebo neměli užívat doplňky stravy. Moje odpověď je: "Záleží na situaci".

Nezáleží na tom, jak vyvážená je vaše strava, některe živiny mohou být stále obtížné získat dostatečné množství jen z potravy. Kateřina například užívá doplňky stravy s železem, protože má tendenci mít nízkou hladinu tohoto prvku v krvi. Ale na druhou stranu, zbytečné nadměrné užívání doplňků stravy může vést k nežádoucím účinkům. Takže, podle mého názoru, pokud si myslíte, že potřebujete doplňky stravy, měli byste se nejprve poradit se svým lékařem nebo dietologem, než si je koupíte. Doplňky stravy jsou skvělý nástroj, ale jako všechny nástroje by měly být použity správně.

Na závěr bych chtěl říci, že vyvážená strava je více než jen dodržení nějakých "pravidel". Je to cesta k lepšímu zdraví, vědomému životnímu stylu a vyšší kvalitě života. A vlastně je to docela zábavné. Myslím, že to je jeden z důvodů, proč se mi to tak líbí. Vyvážená strava je jako hra, kde hledáte nové kombinace, experimentujete s chutěmi a objevujete, co vaše tělo skutečně potřebuje. Takže, doufám, že vás táto cesta bude bavit stejně jako mě a Kateřinu. Mějte se skvěle a dobrou chuť!

Napsat komentář