Co patří do vyzivy?

Chápání výživy jako celek

Nemohu dostatečně zdůraznit, jak je důležité zaměřit se při plánování jídel na celkovou stravu a neuvažovat o jednotlivých potravinách jako o „dobrých“ nebo „špatných“. Tento koncept jsem pochopila poté, co jsem se pokusila strávit týden pouze na zeleninových smoothis - naprosto nereálné a neudržitelné, nemluvě o tom, že jsem po většinu času byla hladová a závratě. Stejné to bylo i u Františka, který si dal za úkol jíst pouze maso a po týdnu byl naprosto nevyspytatelný. Myslím, že můj pes, Břetislav, shledal tento experiment nejpřínosnějším, protože ty stůl nepadaly jen mrkvičky, ale také kousky kuřecího.

Zahrnutí různorodosti do jídel

Ať už se rozhodnete pro kteroukoli dietu nebo styl stravování, je téměř vždy pravdou, že čím pestřejší je vaše strava, tím lepší. Jeho význam pokládám za tolik důležitý, že jsem s Františkem strávila celé sobotní odpoledne tím, že jsme hledali a vyzkoušeli nové recepty z různých kuchyní světa. A ano, Břetislav se také zapojil tím, že okusoval nové koření a ochutnával nové přísady (samozřejmě pouze bezpečné pro psy, jsme odpovědní majitelé).

Vyváženost macronutrientů

Macronutrienty jsou základní stavební kameny naší stravy - tuky, bílkoviny a sacharidy. Různé trendy ve výživě kladou důraz na různé macronutrienty, ale v drtivé většině případů je nejlepším přístupem udržovat vyváženost mezi nimi. V tomto kontextu mě nejvíce baví experimentovat s jídlem, když se snažím najít chutné a výživné kombinace. Když se ale František pokusí najít idálni poměr, většinou se trefí více do dortů, než do zdravých jídel.

Pravidelnost a dostatečné množství jídla

Tím, kdo mi ukázal, jak je důležité jíst pravidelně a dostatečně, byl paradoxně právě Břetislav. Bez ohledu na to, co se děje, chodí každý den v 18:00 na večeři. Jejich tělo ví, kdy očekávat energii, a naše lidské tělo funguje podobně. Pokud jíme pravidelně a dáváme tělu dostatek energie, budeme se cítit lépe a budeme mít více energie pro naše každodenní činnosti.

Pitný režim a význam vody

Věděli jste, že se některé příznaky dehydratace mohou maskovat jako hlad? Dávejte si pozor na svůj pitný režim a ujistěte se, že dostatečně hydratujete své tělo. A i když se František snaží tvrdit, že pivo je také tekutina, snažte se držet u čisté vody většinu času.

Vitamíny a minerály - aneb nezapomínejme na drobnosti

Je skvělé, když máme macronutrienty vyrovnány a dodržujeme pravidelný režim. Ale co vitamíny a minerály? Tyto malé složky naší stravy hrají klíčovou roli v celé řadě funkci našeho těla, a proto je důležité se nezaměřovat pouze na "velké" věci. František a já jsme se v této oblasti hodně vzdělávali a byli jsme překvapeni množstvím vitamínů a minerálů, které naše tělo potřebuje, a kde je můžeme najít.

Pohyb a jeho význam pro zdravý životní styl

Výživa je samozřejmě velmi důležitá, ale je jen polovinou zdravého životního stylu - tou druhou je pohyb. Bez pohybu by všechny ty zdravé jídla byly k ničemu. Ať už je to jen rychlá procházka s Břetislavem, jízda na kole nebo jóga, nacházejte čas na pohyb. Dokonce i František, který není právě fanoušek cvičení, má rád procházky s Břetislavem a začal mě následovat na hodinách jógy. A i když zpočátku nebyl tem po dá, teď je stejně závislý jako já!

Napsat komentář