Co nejíst na večer?

Využijte mějte večeře jako poslední jídlo dne

Velmi často si lidé myslí, že večer je dobře jíst cokoliv. Vzdyť už máme za sebou celý den únavy, stresu a náročných úkolů. Tedy čas je přímo ideální na to, abychom si dopřáli trochu potěšení formou chutného jídla. Avšak je zde malý háček. Když večer sníte příliš kalorické nebo těžké jídlo, tělo stráví následující několik hodin jeho trávením a místo toho, abyste se maximálně zrelaxovali a dobře se vyspali, budete vzhůru, pociťovat nepohodlí a bude vám špatně. Takže, co tedy na večeři nejíst?

Červené maso - král těžkých večeří

Červené maso je opravdu výborný zdroj proteinů a železa, ale také je plné nasycených tuků a cholesterolu. To znamená, že pokud ho sníte na večeři, strávení takového jídla bude trvat několik hodin. Místo relaxace a odpočinku se pak tělo musí věnovat trávení. Jaký je tedy tip? Snažte se červené maso nahradit bílým, jako je kuřecí nebo ryby, které jsou lehčí na strávení a méně kalorické.

Mléčné výrobky - potěšení nebo riziko?

Velmi oblíbenou večeří jsou různé mléčné produkty. Ale opět, je třeba být opatrný. Mléčné produkty obsahují laktózu, což je cukr, který může způsobit nadýmání, plynatost a nepohodlí, pokud ho tělo neumí správně zpracovat. Pokud trpíte intolerancí na laktózu, měli byste tyto produkty na večeři zcela vyloučit. Navíc mléčné výrobky obsahují rovněž dostatek tuků, takže mohou být těžké na žaludek.

Příběh z mého života

S vysokou pravděpodobností se stalo něco podobného i vám. To se děje každému. Myslím, že je to univerzální zážitek. Jednou jsem večer neodolala a dala si velký kus cheesecakeu. Ach, jak jsem se následně litovala. Celou noc jsem se převalovala v posteli, stěží jsem usnula a ráno jsem se cítila, jako by mě přešel parní válec. Z cheesekeaku jsem se téměř v noci zbláznila. Od té doby si velmi pečlivě vybírám, co jí na večeři.

Cukrovinky a ostatní sladkosti

Není tajemstvím, že sladkosti a cukrovinky jsou lákadlem pro mnoho z nás. Ale když máme chuť na něco sladkého ve večerních hodinách, měli bychom si uvědomit, že cukr má schopnost zvednout náš energetický stav do výšin. A to je přesně to, co nechcete před spaním. Navíc, cukrovinky a sladkosti jsou plné prázdných kalorií a mohou vést k nárůstu hmotnosti. Zkuste tedy na večeři nepožívat sladké a pokud si potřebujete zpestřit večer, vyberte si raději kousek ovoce.

Mastná a pikantní jídla - nejlepší večerník, nebo ne?

Nechci vám kazit večírek, ale mastné a velmi pikantní jídla jsou také špatnou volbou pro večeři. Mohou způsobit pálení žáhy, nepohodlí a potíže se spánkem. Tělo totiž potřebuje mnohem více času na trávení mastných jídel, než je tomu u lehčích variant. A co se týče pikantního jídla, to může dráždit žaludek a způsobit pálení žáhy, což rozhodně nechcete před spaním.

Alkohol - pomocník do hajan nebo pro nespavce?

Přestože může malé množství alkoholu pomoci s nástupem spánku, pravidelný konzumace alkoholu může mít negativní vliv na kvalitu spánku. Studie ukázaly, že alkohol zkracuje dobu trvání REM fáze spánku, což je fáze, kdy se tělo uvolňuje a regeneruje. Z tohoto důvodu byste měli při večeři omezit konzumaci alkoholu, aby byl váš spánek co nejefektivnější.

Obiloviny - nepřítel ve večerních hodinách

Obiloviny jsou plné vlákniny a komplexních sacharidů, které mohou způsobit nadýmání a nepohodlí při konzumaci na večeři. Představte si, že byste si dali na večeři velkou misku těstovin - to by pro váš žaludek byla opravdu velká zátěž. Místo toho si vyberte lehčí varianty, jako je zeleninový salát nebo proteinové jídlo, které bude lehké na žaludek a zároveň vás zasytí.

Večeře by měla být lehké jídlo, které vás zasytí, ale zároveň nebude těžké na žaludek. Můžete si všimnout, že když se budete držet těchto rad, váš spánek bude mnohem kvalitnější a budete se cítit lépe. Jen pamatujte, že výjimky tu a tam nejsou na škodu, pokud se následujícího dne necítíte dobře, uvědomte si, co jste jedli večeři a příště to změňte. Snad vám tyto rady pomohou lépe se rozhodnout, co na večeři zařazovat a co naopak vyřazovat. Dobrou chuť!

Napsat komentář