Co je to RAW?

Začátek putování do světa RAW

Ahoj, kamarádi. Jmenuji se Radim a utápím se v hlubinách fotografické terminologie, zejména v jedné velmi důležité zkratce - RAW. Dnes se s vámi podělím o vše, co jsem se naučil, a pokusím se vše představit tak srozumitelně, jak jen dovedu. Prostě RAW rozkrájíme na kostičky, až zjistíme, co to vlastně je.

V každém snímku, který jste kdy udělal na digitálním zařízení, je jedna věc, která se nikdy nemění - data. RAW, v překladu "surový", je formát souboru, který zachovává veškerá tato data přesně tak, jak je zachytily senzory vašeho fotoaparátu. To znamená, že když uděláte snímek v RAW, máte k dispozici nelineární data o světle a barevnosti, které můžete pak naplno využit při postprodukci.

Porovnání RAW a JPEG: Bitva formátů

Chápu, že to všechno může být trochu matoucí, tak to zkusíme porovnat s něčím, co znáte. Vezmeme si JPEG, což je asi nejznámější formát digitálních fotografií. JPEG je komprimovaný formát. To znamená, že poté, co fotoaparát zachytí snímek, udělá série výpočtů a úprav, abychom dostali co nejkrásnější obrázek. Tento postup se nazývá rendering, a když je hotov, dostáváme soubor JPEG podle toho, jak si fotoaparát myslí, že by měla fotka vypadat.

Na druhou stranu, když fotoaparát udělá snímek v RAW, zachová se veškerá data přesně tak, jak je senzor zachytil. Bez úpravy. Bez komprese. Jde o surovou, neskutečně podrobnou verzi vašeho snímku. A proč to chceme? No, to nám dává obrovský prostor pro úpravy. Mohu změnit exponaci, barvu, kontrast, dynamický rozsah a dělat mnoho dalšího, aniž bych zničil kvalitu mého obrazu. To je strašně mocná věc.

Proč a kdy fotografovat v RAW?

Asi si teď kladeš otázku: "Tak proč bych vůbec měl fotit v RAW?". A je to velmi dobrá otázka. Jestliže se nezabýváte profesionální fotografií a děláte fotky jen pro zábavu, pak je pravděpodobně JPEG pro vás ta lepší volba.

Ale pokud jste vážní o fotografii, pokud chcete mít maximální kontrolu nad výsledným obrazem a pokud plánujete dělat nějaké postprodukční úpravy, pak je RAW pro vás pravděpodobně tím nejlepším. Uvědomte si, že fotografování v RAW vám dává mnohem větší flexibilitu v postprodukcii, ale také vyžaduje více úložného prostoru a práce s úpravami.

Jak na úpravu RAW souborů?

Teď jste si řekli: "Dobře, takže mám tyto soubory RAW, jak je upravím?". A opět máte skvělou otázku. RAW soubory je třeba otevřít v speciálním software, který umí pracovat s těmito daty. Existuje mnoho skvělých nástrojů, například Adobe Lightroom, Capture One Pro nebo DxO PhotoLab.

Tyto programy vám umožní upravit RAW soubor tak, jak potřebujete. Chcete zesvětlit oblohu? Bez problému. Chcete více kontrastu na stínech? Jděte na to. Tyto úpravy by v souboru JPEG způsobily značnou ztrátu kvality, ale v RAW souboru můžete dělat takovéto úpravy bez obav.

RAW a tvé vlastní pokroky ve fotografii

Když jsem začal s fotografováním, myslel jsem si, že RAW je něco, co nepotřebuji, že je to jen něco pro profesionály. Ale jak jsem se více a více vzdělával, začal jsem si uvědomovat, jak moc mne RAW může posunout.

Před pár lety jsem vyrazil na fotovýlet do Jižní Moravy. Tehdy jsem začal fotit v RAW a byl jsem ohromen možnostmi, které mi to dalo. Fotografie, které jsem udělal, byly víceméně docela fádní a nevýrazné. Když jsem je ale nahrál do svého počítače a začal upravovat v Lightroomu, otevřel se mi úplně nový svět. Byl jsem schopen vytvořit z těch původně fádních fotek opravdu nádherné snímky. To bylo pro mě opravdové probuzení.

Od té doby jsem většinou fotil v RAW a byl jsem schopen se o mnoho zlepšit jako fotograf. Takže pokud se chcete vydat na stejnou cestu jako já, doporučuji začít experimentovat s RAW. Je to skvělý nástroj pro každého, kdo chce mít větší kontrolu nad svými fotografickými výsledky.

Napsat komentář